کد خبر: ۳۷۳۶۹
|
۱۸ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۰

پرسش از هوش مصنوعی در مورد واکسن‌ها

به نظر می‌رسد که چت‌بات ChatGPT در حال رد کردن شایعات رسانه‌های اجتماعی در مورد ایمنی واکسن است.

به گزارش «نبض فناوری»، گروهی از محققان اسپانیایی به منظور بررسی دقت عملکرد هوش مصنوعی سعی کردند سوالاتی از چت‌بات هوش مصنوعی (ChatGPT) بپرسند. آن‌ها ۵۰ سوال پرتکرار در مورد واکسن کووید -۱۹ از ChatGPT پرسیدند که شامل سوالاتی مبتنی بر افسانه‌ها و داستان‌های جعلی در مورد واکسن می‌شد. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که بیشتر سوالات با میانگین نمره ۹ از ۱۰ به درستی پاسخ داده شده است.

ChatGPT به سوالاتی که از شایعات در مورد واکسن ناشی می‌‎شدند و سوالاتی که دستورالعمل‌های توصیه‌های بالینی به عنوان موارد منع مصرف در نظر گرفته شده بودند، پاسخ صحیحی ارائه کرد. البته در صورتی که سوال با چند ثانیه تأخیر دوباره تکرار می‌‎شد، ChatGPT پاسخ متفاوتی ارائه می‎‌کرد. یکی از موضوع‌هایی که محققان را نگران کرده است این است که سیستم یادشده را می‌توان به منظور ارائه پاسخ‌هایی که مطابق با شواهد علمی نیست، آموزش داد.

افراد می‌توانند ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی را به‌گونه‌ای دستکاری کنند که پاسخ دلخواه را ارائه کند، این موضوع برای حوزه‌های دیگر نیز صدق می‌کند. البته در حال حاضر ربات ChatGPT پاسخ‌های درستی به سوالات مربوط به واکسن ارائه می‌کند.

نتایج این مطالعه در مجله Human Vaccines and Immunotherapeutics منتشر شده است.

منبع/ ایمنا

ارسال نظرات
وبگردی