کد خبر: ۳۷۳۸۲
|
۱۹ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰
برای نخستین بار از دهه ۱۹۷۰؛

هندوستان نخستین شواهد زلزله را در ماه رصد کرد

کاوشگر ماه هندوستان برای نخستین بار از دهه ۱۹۷۰ میلادی تاکنون شواهدی از زلزله در این سیاره را رصد کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، ابزار فعالیت های ارتعاشی ماه(ILSA) که به لندر ویکرام متصل است، در ۲۶ آگوست سال جاری میلادی فعالیت های ارتعاشی روی سطح ماه رصد کرده است. ویکرام در ۲۳ آگوست به عنوان بخشی از ماموریت چاندرایان۳ روی ماه فرود آمد و این نخستین ماموریت هندوستان به سطح ماه بود.

اگر صحت زلزله در ماه تایید شود، احتمالا محققان می توانند به چشم انداز نادری از آنچه در دل قمر طبیعی زمین می گذرد، دست یابند.

سازمان فضایی هندوستان در پلتفرم ایکس( توئیتر) نوشت: لندر یک رویداد خارق العاده را در ۲۶ آگوست ثبت کرده که به نظر می رسد طبیعی باشد. منبع این رویداد تحت بررسی است.

مجموعه ماموریت های آپولو بین ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷ میلادی نخستین فعالیت های ارتعاشی روی ماه را رصد کردند که نشان داد این سیاره به جای سنگی یک تکه (مانند قمر های فوبوس و دیموس مریخ)، یک ساختار زمین شناختی پیچیده زیر سطح خود دارد.

در سال های اخیر ابزارهای تحلیلی پیشرفته و مدل های رایانشی به محققان امکان داده اند تا داده های جمع آوری شده در ماموریت های مختلف از جمله آپولو را بررسی کنند و یک تصویر واضح تر از بخش داخلی و مرموز ماه ایجاد کنند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
عضله سازی بدون تمرینهای سخت؛ داروی جایگزین ورزش از راه می رسد
وبگردی