کد خبر: ۳۷۴۲۲
|
۲۱ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۰

دستکش ویروس کش از راه رسید

محققان دستکشی ابداع کرده اند که شامل دولایه است و بدون سوزندان پوست دست، دمای لایه رویی را به ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رساند و ۹۹.۹ درصد ویروس ها را می کشد.

به گزارش «نبض فناوری»، نیواطلس اعلام کرد، دستکش های یک بار مصرف به طور گسترده در صنعت خدمات درمانی استفاده می شود. اما با طراحی نوعی دستگاه های چند بار مصرف که ویروس ها را می پزد، این روند تغییر خواهد کرد.

دستکش های مذکور توسط گروهی از محققان دانشگاه رایس به رهبری مارکیز بل ابداع شده و هم اکنون در مرحله طرح اولیه هستند.

این ابزارها از نوعی پارچه کامپوزیت با یک لایه رسانای الکتریسیته در خارج آن و یک لایه عایق داخل آن ساخته شده اند. این مواد را می تواند برای مصارف دیگر مانند ماسک یا روپوش به کار برد.

با استفاده از روشی به نام گرمادهی «ژول» که در آن جریان الکتریسیته از یک رسانا می گذرد تا گرما تولید کند، لایه خارجی دستکش هنگامیکه کاربر آن را می پوشد به سرعت به دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رسد.

در کمتر از ۵ ثانیه این فرایند حداقل ۹۹.۹ درصد ویروس هایی مانند SARS-CoC-2 را که ممکن است روی دستکش وجودداشته باشند، از بین می برد.

هنگام وقوع این امر، سطح دیگر دستکش که با پوست کاربر در تماس است، کمتر از ۳۶ درجه سانتیگراد گرم می شود.

بل در این باره می گوید: مهمترین نکته آنجاست که حتی نیازی به درآوردن دستکش یا لباس های حفاظتی دیگر برای پاکسازی آنها نیست. این ماده در چند ثانیه آلودگی زدایی می کند و بنابراین فرد می تواند فعالیت خود را ادامه دهد.

لباس هایی که از این ماده تولید می شوند را می توان چندصد بار تولید کرد.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی