کد خبر: ۳۷۴۳۸
|
۲۲ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰
در راه بازگشت به زمین؛

فضاپیمای ناسا نمونه سیارک «بن نو» را همراه خود می آورد

نخستین ماموریت ناسا برای جمع آوری نمونه از یک سیارک در حال بازگشت به زمین است.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، فضاپیما اوسیرس رکس، پیشرانه های کنترل ارتفاع خود را روز یکشنبه روشن کرد. این مانور نامحسوس اما مهم، کاوشگر را در مسیر بازگشت به زمین قرار می دهد.

مقامات ناسا در یک پست وبلاگی نوشتند: مانور اصلاح مسیر سرعت فضاپیما نسبت به زمین را حدود ۰.۵ مایل برساعت (کمتر از یک کیلومتر برساعت) کاهش داد. بدون این تغییر نامحسوس اما مهم فضاپیما و محموله نمونه سیارک از کنار زمین می گذشتند.

طبق این آپدیت فضاپیمای اوسریس رکس حامل محموله مهم و در حقیقت ۲۵۰ گرم گرد و غبار است که در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی از سیارک «بن نو» با عرض ۵۰۰ متر جمع آوری شد.

ناسا در بخش دیگری از پست خود نوشت: سفر فضاپیما با چنین سرعت و زاویه دقیقی سبب می شود تا در منطقه از پیش تعیین شده واقع در جنوب سالت لیک سیتی فرود بیاید.

محموله نمونه این فضاپیما به تدریج مورد بررسی محققان سراسر جهان قرار می گیرد و چشم اندازی از چگونگی تکامل منظومه شمسی فراهم می کند.

در روز دوشنبه (که بیانیه ناسا منتشر شد) اوسیریس رکس در فاصله ۷ میلیون کیلومتری زمین قرار داشت و با سرعت حدود ۲۳ هزار کیلومتر در حرکت بود. تیم ماموریت احتمالا در ۱۷ سپتامبر یک بار دیگر پیشرانه های ابزار را روشن کنند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی