کد خبر: ۳۷۴۸۳
|
۲۵ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

مریخ‌نورد استقامت یک «آووکادو» پیدا کرد!

«آووکادوی مریخ» جدیدترین مورد از مجموعه‌ گسترده‌ سنگ‌های سیاره سرخ است که شبیه به اشیاء زمینی به نظر می‌رسد.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، مریخ‌نورد استقامت ناسا تصویر جدیدی از یک سنگ در سیاره سرخ ثبت کرده است که شباهت بسیار زیادی به آووکادو دارد.

مریخ‌نورد استقامت از زمان فرود روی مریخ در روز ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱، از دهانه جیزرو (Jezero) این سیاره بازدید کرده و در جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی بوده است. این مریخ‌نورد رباتیک در طول سفر خود با برخی از ویژگی‌های جالب سیاره سرخ روبرو شده است.

در میان آنها یک جفت سنگ وجود دارد که در روز هشتم سپتامبر از آن‌ها تصویربرداری شده که شبیه به یک آووکادوی رسیده است که از وسط بریده شده باشد. یک نیمه‌ی گرد به صورت وارونه در پیش زمینه تصویر قرار دارد، در حالی که نیمه دیگر گودال مشخصی در مرکز خود دارد. سطح ناهموار سنگ حتی منعکس کننده‌ی بافت حفره‌دار و چرمی پوست آووکادو است.

این عکس جدید با استفاده از دوربین مست‌کم-زد (Mastcam-Z) ثبت شده است که شامل یک جفت دوربین است که در بالای دکل سر مانند مریخ‌نورد قرار دارند.

این عکس در نود و هفتمین روز مریخی از حضور استقامت در سیاره سرخ ثبت شد. یک روز مریخی کمی بیشتر از روز زمینی است و حدود ۲۴ ساعت و ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

با کمک بالگرد مریخی نبوغ (Ingenuity) که به عنوان پیشاهنگی برای این مریخ‌نورد عمل می‌کند، استقامت در حال کاوش در دهانه جیزرو با عرض ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) است که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه بزرگ و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است. یکی از اهداف کلیدی این مریخ‌نورد، توصیف محیط باستانی و جمع‌آوری نمونه‌هایی است که در ماموریت‌های آینده به زمین بازگردانده می‌شوند.

این کشف جدید به مجموعه‌ رو به رشد این مریخ‌نورد از صخره‌های جالب می‌افزاید. در ماه اوت، مریخ نورد عکسی از یک رخنمون با ظاهر باله کوسه و تخته سنگی شبیه خرچنگ گرفت. استقامت همچنین سنگی به شکل دونات با سوراخی در مرکز آن، در ماه ژوئن مشاهده کرد که به گفته دانشمندان ممکن است بقایای یک شهاب سنگ بزرگ باشد که روی سیاره سرخ سقوط کرده است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی