کد خبر: ۳۷۵۱۷
|
۲۷ شهريور ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

نگرانی اتحادیه اروپا از وابستگی به باتری‌های چینی

در گزارشی که به تازگی برای رهبران اتحادیه اروپا تهیه شده، تصریح شده که این اتحادیه تا سال 2030 به همان اندازه که قبل از جنگ اوکراین در حوزه انرژی به روسیه وابسته بود، برای باتری های لیتیومی و سلول های سوختی به چین وابسته می شود.

به گزارش «نبض فناوری»، رویترز اعلام کرد، وابستگی اروپا به چین موجب نگرانی مقامات این قاره شده و بر اساس سندی که به دست رویترز رسیده، مبنای بحث درباره امنیت اقتصادی اروپا در جریان نشست سران اتحادیه اروپا در گرانادا در اسپانیا در 5 اکتبر همین گزارش خواهد بود.

با توجه به قدرت فزاینده جهانی چین و وزن اقتصادی آن، رهبران کمیسیون اروپا برای کاهش خطر وابستگی بیش از حد اروپا به چین و استفاده از ظرفیت‌های آفریقا و آمریکای لاتین، پیشنهاداتی را مورد بحث قرار خواهند داد.

در این گزارش آمده که به دلیل ماهیت متنوع منابع انرژی تجدیدپذیر مانند خورشید یا باد، اروپا به راه‌هایی برای ذخیره انرژی نیاز دارد تا به هدف خود یعنی مقابله جدی با انتشار گاز دی اکسید کربن تا سال 2050 برسد.

در گزارش مذکور که توسط ریاست اسپانیایی اتحادیه اروپا تهیه شده، آمده است: «این هدف‌گذاری تقاضای اروپا برای باتری‌های لیتیومی، سلول‌های سوختی و الکترولیزها را افزایش می‌دهد، که انتظار می‌رود در سال‌های آینده بین 10 تا 30 برابر شود. لذا باید منابع تامین این نیاز را متنوع کرد».

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، در سال 2021، سال قبل از حمله روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا بیش از 40 درصد از کل گاز مصرفی، 27 درصد از نفت وارداتی و 46 درصد از زغال سنگ وارداتی را از روسیه دریافت می کرد.

پایان یافتن بخش اعظم خرید انرژی اروپا از روسیه باعث شوک قیمتی در اتحادیه اروپا و افزایش تورم برای مصرف کنندگان شد و بانک مرکزی اروپا را مجبور کرد تا نرخ های بهره را به شدت افزایش دهد تا رشد اقتصادی را مهار کند.

در عین حال وابستگی به چین برای تامین باتری‌های لیتیومی و سلول های سوختی تنها حوزه آسیب پذیر اتحادیه اروپا نیستند.

در این گزارش آمده است: «سناریوی مشابهی ممکن است در فضای فناوری دیجیتال رخ دهد. پیش بینی ها حاکی از آن است که تقاضا برای دستگاه های دیجیتال مانند حسگرها، پهپادها، سرورهای ذخیره داده، تجهیزات ذخیره سازی مختلف و شبکه‌های انتقال داده در این دهه به شدت افزایش خواهد یافت و اتحادیه اروپا در بسیاری از این زمینه ها ضعف های قابل توجهی دارد. تا سال 2030، این وابستگی خارجی می تواند به طور جدی مانع از افزایش بهره وری شود که صنعت و بخش خدمات اروپا را متاثر کرده و می تواند مانع نوسازی ابزار کشاورزی مورد نیاز برای مقابله با تغییرات آب و هوایی شود.»

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی