کد خبر: ۳۷۶۵۲
|
۰۵ مهر ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

اتحادیه اروپا به تیم کوک: اپل باید دروازه‌های اکوسیستم خود را به روی رقبا باز کند

پس از پیروزی بر سر استفاده از پورت USB-C در گوشی‌های آیفون، اتحادیه اروپا حالا به‌دنبال پشتیبانی از سایدلودینگ است.

به گزارش «نبض فناوری»، اپل با وجود قوانین اتحادیه اروپا مجبور شد تا گوشی‌های سری آیفون 15 خود را به پورت USB-C مجهز کند و حالا در گزارش‌های جدیدی گفته شده است که «تیری برتون»، رئیس صنعت اتحادیه اروپا، به‌طور علنی از «تیم کوک»، مدیرعامل اپل خواسته تا اکوسیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این شرکت را به روی رقبا باز کند.

برتون پس از ملاقات حضوری با کوک در بروکسل، بلژیک به رویترز گفت:

«کار بعدی که اپل و سایر غول‌های فناوری باید تحت قانون DMA (قانون بازارهای دیجیتال) انجام دهند، بازکردن دروازه‌های خود به روی رقبا است. مصرف‌کنندگانی که از آیفون اپل استفاده می‌کنند، باید بتوانند از سرویس‌های رقابتی ارائه‌دهندگان مختلف ازجمله کیف پول الکترونیکی، مرورگر یا فروشگاه‌های اپلیکیشن بهره‌مند شوند.»

پشتیبانی از استورهای شخص ثالث در دستگاه‌های اپل

اتحادیه اروپا به تیم کوک: اپل باید دروازه‌های اکوسیستم خود را به روی رقبا باز کند

اتحادیه اروپا با قانون بازارهای دیجیتال خود به‌دنبال کاهش قدرت شرکت‌های بزرگ فناوری است. پلتفرم‌هایی که طبق این قانون «دروازه‌دار» محسوب می‌شوند دیگر نمی‌توانند خدمات خود را نسبت به رقبا ترجیح دهند و در اوایل این ماه میلادی، اپ استور، مرورگر سافاری و iOS رسماً به‌عنوان دروازه‌دار طبقه‌بندی شدند. بااین‌وجود، انتظار می‌رود تا غول سازنده آیفون با توجه به الزامات DMA، از طریق آپدیت به iOS 17، پشتیبانی از سایدلودینگ و نصب برنامه‌ها از استورهای شخص ثالث در آیفون‌ها و آیپدهای اروپایی را فراهم کند.

برتون همچنین از استدلال اپل مبنی بر اینکه امنیت و حریم خصوصی کاربران باعث شده است تا از اکوسیستم بسته خود حمایت کند نیز انتقاد کرد. او در این رابطه گفت:

«مقررات اتحادیه اروپا بدون اینکه امنیت و حریم خصوصی را به خطر بیندازد، باعث تقویت نوآوری می‌شود.»

اتحادیه اروپا به تیم کوک: اپل باید دروازه‌های اکوسیستم خود را به روی رقبا باز کند

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا برای هدف قراردادن شرکت‌های فناوری بزرگ مانند اپل و ایجاد یک محیط تجاری عادلانه برای تمام افراد ایجاد شده است. DMA در نوامبر 2022 به قانون اتحادیه اروپا تبدیل شد و از ماه می سال 2023 به اجرا درآمد و هنوز در مرحله پیاده‌سازی قرار دارد.

هرچند iOS 17 هنوز پشتیبانی از استورهای برنامه شخص ثالث یا سایدلودینگ را فراهم نکرده است، «کریگ فدریگی»، معاون اپل، پس از WWDC امسال گفت که این شرکت درحال «کار با اتحادیه اروپا» برای تطابق با قوانین آن است.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی