کد خبر: ۳۷۷۴۹
|
۱۱ مهر ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

عکس جدید «تلسکوپ فضایی جیمز وب» از سحابی شکارچی

در عکس جدید «تلسکوپ فضایی جیمز وب»، سحابی «شکارچی» را در دو طول موج کوتاه و بلند می‌بینیم.

به گزارش «نبض فناوری»، وب‌سایت رسمی «آژانس فضایی اروپا» اعلام کرد، عکس‌های جدید «سحابی شکارچی»(Orion Nebula) که با «تلسکوپ فضایی جیمز وب» ثبت شده‌اند، در اپلیکیشن «ESA Sky» در دسترس قرار گرفته‌اند.

یکی از درخشان‌ترین سحابی‌های آسمان شب، سحابی شکارچی یا «مسیه ۴۲»(Messier 42) است که در جنوب «کمربند شکارچی»(Orion's Belt) قرار دارد. در هسته آن، «خوشه ذوزنقه»(Trapezium Cluster) متشکل از ستاره‌های جوان قرار دارد که پرجرم‌ترین آنها، گاز و غبار اطراف را با میدان‌های تابشی شدید فرابنفش خود روشن می‌کنند. این در حالی است که پیش‌ستاره‌ها در ابر مولکولی «OMC-1» در فضای پشت آن به شکل‌گیری ادامه می‌دهند.

عکس جدید «تلسکوپ فضایی جیمز وب» از سحابی شکارچی

این سحابی، یک گنجینه برای ستاره‌شناسانی است که شکل‌گیری و تکامل اولیه ستارگان را با تنوعی غنی از پدیده‌ها و اجرام مطالعه می‌کنند. از جمله این موارد مطالعاتی می‌توان به جریان‌های خروجی، قرص‌های تشکیل سیاره در اطراف ستارگان جوان، پیش‌ستاره‌ها، کوتوله‌های قهوه‌ای، اجرام سیاره‌ای شناور آزاد و مناطق تفکیک نور اشاره کرد.

این عکس جدید با «دوربین فروسرخ نزدیک»(NIRCam) جیمز وب و در دو طول موج کوتاه و بلند ثبت شده است. طول موج کوتاه، جزئیات زیبایی را در قرص‌ها و جریان‌های خروجی نشان می‌دهد و طول موج بلند، شبکه پیچیده‌ای از غبار و ترکیبات آلی به نام هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای را به نمایش می‌گذارد.

عکس جدید «تلسکوپ فضایی جیمز وب» از سحابی شکارچی

سحابی شکارچی در دو طول موج کوتاه و بلند دوربین فروسرخ نزدیک

آژانس فضایی اروپا، علاقه‌مندان را تشویق می‌کند تا این تصاویر را کشف کنند و گنجینه‌های پنهان را بیابند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی