کد خبر: ۳۷۸۶۵
|
۱۹ مهر ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود تصاویر فضایی

محققان حوزه نجوم برای بهبود تصاویر فضایی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، مولتی پلتفرم اعلام کرد، در چند سال اخیر، هوش مصنوعی (AI) با ورود به حوزه علوم فلکی، نقش اساسی در تغییر روند تحقیقات کیهان‌شناسی و فلک داشته است. این فناوری نه تنها به محققان امکان داده تا حجم عظیمی از داده‌های فلکی را با دقت و سرعت بالا پردازش کنند، بلکه در مسائلی از جمله پردازش تصاویر، دسته‌بندی کهکشان‌ها، و حتی کمک به مشاهدات آسمانی دقیق‌تر نیز نقش مؤثری داشته است.

یکی از زمینه‌هایی که هوش مصنوعی وارد شده است، پردازش تصاویر فلکی است. تصاویر به دست آمده از تلسکوپ‌ها اغلب دارای نویزها و خطاهای مختلف هستند که تحلیل آنها به چالش کشیده می‌شود. اما با استفاده از الگوریتم‌ها و شبکه‌های عصبی، هوش مصنوعی می‌تواند این تصاویر را پاکسازی کرده و اطلاعات مخفی و ارزشمندی از کیهان را آشکار سازد.

هوش مصنوعی در دسته‌بندی کهکشان‌ها نیز کاربرد دارد. با وارد کردن تصاویر کهکشان‌ها به شبکه‌های عصبی، این فناوری می‌تواند به صورت اتوماتیک و با دقت بسیار بالا کهکشان‌ها را دسته‌بندی کرده و اطلاعات ارزشمندی از تراکم و توزیع آنها در فضا استخراج کند.

همچنین، هوش مصنوعی در بهبود دقت مشاهده اجرام آسمانی نقش مفیدی داشته است. با حذف اختلالات نوری ایجاد شده توسط جو زمین، تصاویر به دست آمده از تلسکوپ‌های زمینی به وضوح بالاتری دست پیدا می‌رسند و این موضوع در مطالعات مربوط به سیارات خورشیدی و کره مریخ بسیار کمک کننده است.

به طور کلی، عدم استفاده از هوش مصنوعی در تصاویر با کیفیت گرفته شده از فضا ممکن نیست چرا که این تصاویر در ابعاد و تراکم پیکسلی بسیار بالا گرفته می‌شوند و برخی از آن ها تا ۶۰ پتابایت حجم دارند. بنابراین صرفا رایانه هایی توانایی پردازش این تصاویر را دارند که از هوش مصنوعی برای پردازش استفاده می کنند. با این حال هنوز عملکرد هوش مصنوعی برای بررسی فضا به طور مستقل کافی نیست و باید یک تیم از انسان‌ها بر فعالیت آن نظارت داشته باشند.

منبع/ فارس

ارسال نظرات
دهقانی در نشست پاسخگویی برخط مرکز ارتباطات مردمی تاکید کرد؛ تحقق گفتمان علمی و فناوری رییس‌جمهور شهید در دستور کار معاونت علمی
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول خرداد 1403 بیت‌کوین صعود کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 31 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین افزایش قیمت غیرمنتظره را تجربه کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
وبگردی