کد خبر: ۳۷۸۷۹
|
۲۰ مهر ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

تشخیص سرطان تخمدان با یک آزمایش خون

آزمایش خون جدید می‌تواند سرطان تخمدان را زود تشخیص داده و درمان را بهبود بخشد.

به گزارش «نبض فناوری»، نیوزمدیکال اعلام کرد، سرطان تخمدان سروزی با درجه بالا شایع ترین نوع سرطان تخمدان و همچنین کشنده ترین شکل آن است، به این دلیل که پزشکان راه های موثری برای غربالگری زنان در مراحل اولیه سرطان(زمانی که درمان آن آسان تر است) ندارند.

برای بیمارانی که توده لگنی دارند (یک توده یا رشد غیرطبیعی در پایین شکم)، تشخیص خوش خیم یا سرطانی بودن رشد قبل از جراحی دشوار است. بر خلاف بسیاری از سرطان‌های دیگر، نمونه‌برداری معمولاً یک گزینه نیست. این امر انتخاب بهترین روش درمانی را برای پزشکان دشوار می کند.

اکنون، یک آزمایش خون جدید که اسیدهای نوکلئیک خاصی که در خون در گردش هستند را شناسایی می کند، ممکن است این وضعیت را تغییر دهد. تحقیقات پیش بالینی که به تازگی در مجله تحقیقات سرطان بالینی منتشر شده نشان می دهد که این آزمایش خون ساده ممکن است خوش خیم یا سرطانی بودن توده لگنی را با سرعت بهتری نسبت به آزمایش های موجود تعیین کند.

این آزمایش پتانسیل بهبود درمان را دارد، زیرا رویکرد جراحی برای برداشتن توده لگنی بسته به خوش خیم بودن یا نبودن آن متفاوت است.

دانشمندان گفتند که اطلاعات بیشتر قبل از جراحی در مورد توده، می تواند به این نکته اشاره کند که کدام نوع جراح و روش جراحی برای بیمار بهترین است. علاوه بر کمک به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در انتخاب بهترین استراتژی درمانی برای بیماران مبتلا به توده لگنی شناخته شده، محققان همچنین بررسی خواهند کرد که آیا آزمایش جدید که به نام OvaPrintTM شناخته می شود، می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری در جمعیت عمومی برای تشخیص تخمدان در مراحل اولیه استفاده شود یا خیر.

زنان بدون علامت، زمانی که با سرطان تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند، بیش از 90 درصد شانس زندگی 5 سال یا بیشتر را دارند. اگر سرطان در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود، شانس آنها به کمتر از 40 درصد کاهش می یابد.

منبع/ فارس

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی