کد خبر: ۳۷۹۱۶
|
۲۲ مهر ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

فضاپیمای ناسا سفر خود را به سیارک «سایکی» آغاز کرد

فضاپیمای«سایکی»( Psyche) ناسا روز گذشته از مقر فضایی کندی به فضا پرتاب شد. این سیارک سوار بر یک موشک فالکون هوی متعلق به اسپیس ایکس به فضا رفت.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، به غیر از پرتاب خودروی «روداستار» تسلا همراه موشک فالکون هوی که هم اکنون از مدار مریخ نیز گذشته، نخستین پرتاب فالکون هوی در فوریه ۲۰۱۸ میلادی انجام شد و سایکی نخستین ماموریت بین سیاره ای رسمی موشک به حساب می آید.

عملیات پرتاب در ساعت ۱۴:۱۹ دقیقه دیروز به وقت گرینویچ انجام شد و فالکون هوی با ۳ بوستر تمام ۲۷ موتور مرلین بوستر نخست خود را روشن کرد. این موتورها در کل ۵ میلیون پوند نیروی پیشرانش برای بلند شدن از زمین ایجاد کردند و سایکی سفر ۳.۵ میلیارد کیلومتری خود به شی آسمانی همنام خود را آغاز کرد. سایکی یک صخره فضایی در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری است.

کمتر از ۲.۵ دقیقه پس از پرتاب، بوستر کنار فالکون هوی از قسمت مرکزی آن جدا شد و به سمت مقر فضایی در خلیج فلوریدا بازگشت تا فرود آید.

حدود ۴ دقیقه پس از پرتاب بوستر دوم موشک نیز جدا شد. این بوستر روی یکی از کشتی های خودران اسپیس ایکس در اقیانوس آتلانتیک فرود آمد.

سایکی قرار بود پنج شنبه هفته گذشته به فضا پرتاب شود اما شرایط آب وهوایی نامساعد عملیات را یک روز به تاخیر انداخت.

فضاپیمای مذکور به سمت «۱۶سایکی» در حرکت است که یکی از ۹ سیارک غنی از فلز منظومه شمسی و بزرگترین آنها است. طبق اطلاعات وب سایت ناسا این سیارک در پهن ترین قسمت خود، ۲۸۰ کیلومتر عرض و۲۳۲ کیلومتر طول دارد. چنین ابعادی بزرگتر از ایالت کانکتیکات آمریکا است. دانشمندان دقیقاً نمی دانند که ۱۶ سایکی چگونه است، اما آنها توانسته اند تشخیص دهند که سطح آن عمدتاً از نیکل و آهن پوشیده شده است.

فضاپیما تا جولای ۲۰۲۹ میلادی به سیارک سایکی نمی رسد.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی