کد خبر: ۳۷۹۲۳
|
۲۲ مهر ۱۴۰۲ | ۱۶:۵۵
به همت یک شرکت فناور رقم خورد :

بومی سازی ساخت چمن استادیوم فوتبال

پاشنه آشیل زمین های ایرانی و حتی اروپایی نفوذ پذیری و کنده شدگی است. از این رو، معمولا مدیران و مسئولان مجموعه‌های ورزشی، برای رفع این مشکل به سمت خرید دستگاه‌های متنوع و گران‌قیمت برای نگه‌داری از زمین می روند در این شیوه به تعداد زمین های فوتبال باید ست ماشین آلات داشت اما شرکت بتن صنعت جمکران که ساخت چمن ورزشگاه تختی آبادان را در کارنامه خود دارد، موفق به ساخت زمین چمنی شده که نیاز به نگه داری چندانی ندارد.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری واقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد؛ داوود ملکی رئیس هیات مدیره شرکت بتن صنعت جمکران در توضیح سازوکار ساخت این نوع چمن گفت: «موضوع اصلی پروژه مسلح کردن خاک‌های ضعیف جهت تحمل بارهای ترافیکی و جلوگیری از فشرده شدن، افزایش نفوذپذیری و کاهش کنده شدن است؛ در عالم مکانیک خاک و مهندسی عمران اینها جمع ضد هستند یعنی با بالابردن ظرفیت باروری خاک، در حقیقت به سمت چگالی بالاتر و سیمانته شدن خاک پیش می‌رویم، در این فضا، خود به خود، نفوذپذیری کاهش پیدا می‌کند».

وی ادامه داد: «ما جمع ضدین را در این پروژه به وجود آورده‌ایم و طی آن، با افزایش ظرفیت باروری خاک و استفاده فیلامنت‌های پلیمری از فشرده‌شدن جلوگیری کرده‌ایم؛ مثل سازه بتنی. اگر شما یک سازه بتنی را بدون میلگرد بسازید تحت تاثیر وزن خود منهدم می‌شود اما فیلامنت‌ها یا میلگردهای فولادی مسیر بار را انتقال می‌دهند و از فشرده شدن جلوگیری می کنند و این سبب شد تا ما در خاک این کار را رقم بزنیم. این در دنیا بی‌نظیر است و به لحاظ تکنیکال دیتا هم 5 برابر تکنیکال دیتا اروپا هستیم و 15 برابر تکنیکال دیتا عرف معمول مکانیک خاک برای خاک‌های سست هستیم.»

ملکی تصریح کرد: «‌یک رصد جزئی از وضعیت استادیوم‌های ایران طی بیست سال گذشته نشان می‌دهد تمام زمین‌های چمن، در سال اول از بین رفته‌اند این زمین‌ها یا دچار آب ماندگی یا دچار از جاکندگی شده‌اند، ما از سال 1381 اولین زمین‌مان (استادیوم تختی آبادان) را در ایران احداث کردیم، هنوز آن زمین بار ترافیکی بالایی را تحمل می کند، استادیوم تختی در مقایسه با استادیوم آزادی، نقش جهان، گل گلهر و ... از شرایط بهره‌برداری بهتری برخوردار است. این در حالی است که این زمین سال 81 تا 83 ساخته شده و در بدترین شرایط اقلیمی به لحاظ آبیاری با آب شور و کمترین امکانات نگه‌داری می شود. ضمن اینکه تیم صنعت نفت آبادان هم تمرین و هم مسابقه را در این زمین انجام می دهد».

وی همچنین در خصوص هزینه نگه‌داری زمین افزود: «‌هزینه نگه داری زمین در این شیوه ماهانه چیزی حدود 80 تا 100 میلیون تومان است این در حالی است که نگه داری زمین چمن در استادیوم های اروپایی چیزی حدود 30 هزار دلار هزینه بر می دارد.»

ارسال نظرات
دهقانی در نشست پاسخگویی برخط مرکز ارتباطات مردمی تاکید کرد؛ تحقق گفتمان علمی و فناوری رییس‌جمهور شهید در دستور کار معاونت علمی
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول خرداد 1403 بیت‌کوین صعود کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 31 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین افزایش قیمت غیرمنتظره را تجربه کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
وبگردی