کد خبر: ۳۸۰۲۰
|
۲۹ مهر ۱۴۰۲ | ۱۵:۵۴

ساخت ماده‌ای که در صورت وجود سلول سرطانی شروع به درخشیدن می‌کند

محققان پیمایشگری ساختند که می‌تواند در صورت وجود تومور سرطانی شروع به درخشش کند و با این کار امکان تشخیص اولیه سلول سرطانی را فراهم کند. این پیمایشگر برای نظارت بر عملکرد داروهای ضدسرطان در بدن نیز مفید است.

به گزارش «نبض فناوری»، در فیلم‌های علمی تخیلی، هنگامی که شوالیه‌ها قصد دارند بر دشمن غلبه کنند، شمشیرهای لیزری خود را در مبارزه استفاده می‌کنند. مشابه این ایده‌ در دنیای نانو در حال پیاده‌سازی است. محققان جانز هاپکینز، نشان دادند که این نانوابزار مولکولی می‌توان برای مقابله با تومور سرطانی استفاده کرد.

با الهام از فرآیندی که سلول‌ها برای جمع‌آوری پروتئین‌ها استفاده می‌کنند، عیشان بارمن و جف دبلیو بولت، استاد علوم رادیولوژی پروب‌های بی نهایت کوچکی ایجاد کرده‌اند که وقتی با آنزیم‌های خاصی در سلول‌های سرطانی مواجه می‌شوند، شروع به تابش می‌کنند. توانایی تشخیص تومورها به طور کامل و در مراحل اولیه می‌تواند به طور قابل توجهی تصویربرداری از تومور سرطانی را افزایش دهد و نتایج درمان بیمار را بهبود بخشد.

بارمن در مورد کاوشگرهای تشخیص آنزیم خود مونتاژ شونده موسوم بهnanoSABER گفت: «این روش می‌تواند تغییردهنده بازی برای درمان سرطان باشد.»

نتایج تحقیقات این تیم در نشریه Advanced Science منتشر شده است.

در حال حاضر، بیوپسی بافت روش استاندارد برای تشخیص بیشتر سرطان‌ها است، اگرچه ممکن است دقیق نباشد و حتی بخش‌هایی از تومورهای پنهان در حاشیه بافت را از دست بدهد. این رویکرد تیم جانز هاپکینز می‌تواند این مشکل را حل کند و به پزشکان اجازه می‌دهد تا فعالیت سرطانی را در کل تومورها تشخیص دهند و درک صحیحی در مورد فعالیت‌های تهاجمی احتمالی آنها ارائه دهند. لجوماین آنزیمی است که در توسعه سلول‌های سرطانی نقش مهمی دارد.

ابزار جدید محققان در حضور این آنزیم‌های مرتبط با سرطان تجمع کرده و سیگنالی را منتشر می‌کند که می‌تواند توسط طیف‌سنجی رامان، دریافت شود. این به کاوشگرها اجازه می‌دهد تا سلول های سرطانی به طور دقیق مشخص شوند.

تیم جانز هاپکینز می‌گوید روش آنها همچنین می‌تواند به پزشکان اجازه دهد تا با دقت بیشتری بر تجمع داروهای ضدسرطان در تومورها در طول درمان نظارت کند و عملکرد این درمان‌ها را مشخص کنند.

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی