کد خبر: ۳۸۱۲۷
|
۰۶ آبان ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

آزمایش دوربین دستی ماه برای ماموریت‌های «آرتمیس»

دوربین جدیدی که برای ماموریت‌های سرنشین‌دار آینده به مقصد ماه طراحی شده، توسط فضانوردان در محیط‌های شبیه به ماه روی زمین آزمایش شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، دوربین «HULC» توسط آژانس فضایی اروپا و گروه تصویربرداری «آرتمیس»(Artemis) ناسا ساخته شده است. براساس بیانیه آژانس فضایی اروپا، این نمونه اولیه که از دوربین‌های از دور خارج‌شده ساخته شده است، به عنوان بخشی از برنامه آموزشی «PANGEA» در لانزاروته اسپانیا مورد آزمایش قرار گرفت که فضانوردان را برای ماموریت‌های آینده به مقصد ماه آماده می‌کند.

یک خدمه بین‌المللی به عنوان بخشی از آموزش علوم، توانایی‌های دوربین را در سناریوهای شبیه‌سازی‌شده ماه آزمایش کردند که شبیه به شرایط ناملایم محیط ماه هستند.

ناسا قصد دارد برای اولین بار از سال ۱۹۷۲، با پرتاب ماموریت آرتمیس ۳ که در حال حاضر برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است، انسان‌ها را روی ماه فرود بیاورد. این ماموریت، فضانوردان را در منطقه قطب جنوب ماه در نزدیکی دهانه‌هایی با سایه دائمی فرود خواهد آورد تا خدمه در آنجا به جستجوی شواهدی از وجود آب بپردازند. مقامات آژانس فضایی اروپا در بیانیه‌ای اعلام کردند که توانایی عکاسی از مناظر ماه برای ثبت اکتشافات علمی در طول ماموریت‌های آینده به ماه مهم خواهد بود.

دوربین‌هایی که برای HULC استفاده می‌شوند، برای مقاومت کردن در برابر شرایط ناملایم ماه اصلاح شدند که شامل تغییرات حرارتی، کمبود فشار اتمسفر، اثر تشعشعات و گرد و غبار ساینده قمری هستند. برای مقابله کردن با این چالش‌ها، این دوربین با پوششی برای محافظت در برابر گرد و غبار و حرارت و همچنین، دکمه‌های ارگونومیک طراحی شد که به طور ویژه، هدف کمک کردن به فضانوردان را در استفاده کردن از دوربین به همراه پوشیدن دستکش دنبال می‌کند.

«جرمی مایرز»(Jeremy Myers) سرپرست پروژه دوربین HULC گفت: دوربین قمری یکی از سیستم‌های متعددی است که خدمه برای کار کردن در ماه به آن نیاز دارند. بنابراین، استفاده کردن از آن باید آسان باشد.

یکی از اهداف خدمه در طول برنامه PANGAEA، انتخاب کردن مناسب‌ترین لنزها و تنظیمات مربوطه بود. استفاده کردن از دوربین در میدان به گروه امکان داد تا آزمایش کنند که آیا عکس‌ها دارای وضوح، عمق میدان و نوردهی مناسب هستند تا نتایج علمی را به حداکثر برسانند.

اگرچه فضانوردان ماموریت «آپولو ۱۱» نیز موفق به ثبت تصاویری از ماه شدند اما HULC اولین دوربین دستی و بدون آینه مورد استفاده در فضا خواهد بود. دوربین دوران آپولو یک هاسلبلاد مستقل و مکانیکی با لنز ۶۰ میلی‌متری «هریسون اشمیت»(Harrison Schmidt) بود. در مقایسه، دوربین آرتمیس می‌تواند کیفیت تصویر برتر را در شرایط کم‌نور ارائه دهد و همچنین، قادر به ضبط کردن ویدیو خواهد بود.

«توماس پسکه»(Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا گفت: شرایط عکاسی از بسیاری جهات دشوار خواهد بود؛ از کار کردن با دوربین همراه با دستکش گرفته تا سطوح نور بسیار کم و کنتراست زیاد بین منابع روشن و تاریک. من زمان زیادی را صرف یادگیری آن چیزی کردم که می‌توان با دوربین‌های موجود در مدار انجام داد.

انتظار می‌رود آزمایش‌های بیشتری روی نمونه اولیه دوربین قمری انجام شود و یک نسخه از آن برای آزمایش‌های بیشتر در مدار، به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کند. به گفته مقامات آژانس فضایی اروپا، رابط و محفظه دوربین در نتیجه آزمایش در شرایط گوناگون تغییر کرده‌اند و تکامل آنها برای آماده‌سازی ماموریت آرتمیس ۳ ناسا ادامه خواهد یافت.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
هر آنچه باید در مورد رقیب جدید «چت جی‌پی‌تی» بدانید به عصر هوش مصنوعی «جمنای» خوش آمدید
با حضور دهقانی فیروزآبادی دو داروی ضد سرطان رونمایی شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 16 آذر 1402 صعود بیت‌کوین رکورد زد
وبگردی