کد خبر: ۳۸۳۵۶
|
۱۹ آبان ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۱

اسپری شفاف‌کننده عینک با فناوری نانو تولید شد

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران با به‌کارگیری فناوری نانو موفق به طراحی و ساخت اسپری شفاف‌کننده عدسی عینک شدند.

به گزارش نبض فناوری، استفاده روزانه از عینک طبی و آفتابی باعث کثیف شدن شیشه عینک می‌شود. این مساله می‌تواند بر کیفیت دید افراد تاثیر بگذارد. معمولا افراد برای تمیزکردن عینک، شیشه عینک را با نفس خود مرطوب کرده و آن را با دستمال یا پیراهن پاک می‌کنند. این کار باعث ایجاد لکه‌های کثیف و خش دار شدن شیشه عینک می‌شود.

اسپری عینک روشی مناسب برای وضوح تصاویر و موثرترین و ایمن‌ترین ابزاری است که می‌تواند پس از تمیزکردن شیشه، عینکی بدون خش و بدون پرز به افراد تحویل دهد.

یک گروه از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران به‌تازگی با به‌کارگیری فناوری نانو موفق به طراحی و ساخت اسپری شفاف‌کننده عدسی عینک شدند؛ این محصول به طور کامل داخلی است و ویژگی‌هایی مانند نداشتن الکل و آمونیاک و مواد شوینده، حفظ کتیگ یا آنتی‌رفلکس، بالابردن یو وی (شفافیت و وضوح تصویر) دارد.

براساس گزارش ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو، مبین شبیهی مدیرخط تولید شرکت تولیدکننده اسپری شفاف‌کننده عینک با فناوری نان درباره این محصول توضیح داد: این محصول، شفاف‌کننده عدسی عینک است. درون این محلول نانوذرات نقره به‌کار برده شده که علاوه بر تمیزکنندگی تا ۱۰ برابر شفافیت در عدسی ایجاد می‌کند.

وی افزود: همچنین درون این محلول آب و الکل استفاده نشده است به همین دلیل هیچ آسیبی به فرم و عدسی وارد نمی‌شود. این محلول روغنی بوده و به دلیل داشتن ذرات ریز و نانونقره می‌تواند به مقدار جزئی خشگیری نیز انجام دهد.

این پژوهشگر اظهار داشت: این محصول تاکنون نمونه مشابه داخلی نداشته و برای نخستین بار توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد علوم‌ پزشکی واحد تهران طراحی و ساخته شده است.

شبیهی تاکید کرد: اکنون این محصول به تولید انبوه رسیده و در تهران و اصفهان با قیمت مناسب و ارزان به فروش می‌رسد و فقط به شفاف‌کنندگی عدسی محدود نمی‌شود؛ بلکه برای گوشی تلفن، ال‌ای‌دی و ال سی دی تلویزیون و شیشه‌های ساختمانی نیز کاربرد دارد.

وی همچنین گفت: طرح اسپری شفاف‌کننده عینک با فناوری نانو در حال ثبت اختراع بوده و مجموعه دانشگاه نیز برای اجرای این طرح نیازمند حمایت‌های بخش دولتی است.

منبع/ ایرنا

ارسال نظرات
وبگردی