کد خبر: ۳۸۳۶۶
|
۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۵

آمازون با کنارگذاشتن اندروید، دستگاه‌های خود را به یک سیستم‌عامل اختصاصی مجهز می‌کند

دستگاه‌های Fire TV جدید اولین‌بار از این سیستم‌عامل پشتیبانی خواهند کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، آمازون از سال‌ها قبل محصولات خود را به نسخه‌های به‌اصطلاح «فورک‌شده» اندروید مجهز کرده است، اما ظاهراً غول تجارت الکترونیک قصد دارد سیستم‌عامل اختصاصی خود را جایگزین آن کند و این تغییر با دستگاه‌های Fire TV جدید شروع می‌شود.

طبق گزارش جدیدی از «جنکو روتگرز» که یکی از قدیمی‌ترین خبرنگاران صنعت محسوب می‌شود، آمازون قصد دارد به‌جای اندروید، در «تمام دستگاه‌های جدیدش» از سیستم‌عامل اختصاصی «Vega» استفاده کند و این کار از دستگاه آینده Fire TV آغاز می‌شود. این سیستم‌عامل مبنی بر لینوکس، در تلویزیون‌های آمازون جایگزین اندروید خواهد شد و برای توسعه برنامه‌های جاوا اسکریپت از React Native پشتیبانی می‌کند.

سیستم‌عامل اختصاصی آمازون

آمازون با کنارگذاشتن اندروید، دستگاه‌های خود را به یک سیستم‌عامل اختصاصی مجهز می‌کند

روتگرز می‌گوید آمازون از سال 2017 روی این سیستم‌عامل کار کرده است و «صدها نفر» مشغول توسعه آن بوده‌اند و «بیشتر» کارهای مربوط به آن تاکنون انجام شده است. ظاهراً Vega هم‌اکنون روی دستگاه‌های Fire TV درحال آزمایش است و غول فناوری قصد دارد در اوایل سال آینده دستگاه‌های جدیدی با این سیستم‌عامل عرضه کند.

هنوز مشخص نیست که آیا این تغییر برای تبلت‌های سری Fire آمازون نیز اعمال خواهد شد که بیشتر به برنامه‌های اندرویدی بومی متکی هستند یا خیر، اما انتظار می‌رود که نمایشگرهای هوشمند اکو از آن پشتیبانی کنند. همچنین شواهد نشان می‌دهد که در سیستم‌های سرگرمی داخل خودرو نیز ممکن است شاهد سیستم‌عامل Vega باشیم.

از Fire Tablet گرفته تا Fire TV، آمازون بسیاری از محصولات سخت‌افزاری خود را بر پایه اندروید ساخته است و به‌دلیل دورزدن سرویس‌های گوگل و شخصی‌سازی پلتفرم از نسخه فورک‌شده آن استفاده می‌کند. البته با این نسخه می‌توان برنامه‌ها را بین تبلت آمازون و دستگاه‌های سامسونگ و شرکت‌های دیگر به اشتراک گذاشت، اما این سیستم‌عامل از نظر بصری بسیار متفاوت است. آمازون همچنین از نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید استفاده می‌کند، به‌طوری که آخرین تبلت‌های این شرکت همچنان اندروید 11 را اجرا می‌کنند.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
با عقد قرارداد پرتاب ماهواره توسط اسپیس‌ایکس آمازون روی غرور خود پا گذاشت!
معاون وزیر ارتباطات در تشریح برنامه هفتم توسعه مطرح کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات عامل توانمندساز در برنامه هفتم توسعه
همزمان با رویداد توسعه و تبادل فناوری در صنعت اسباب بازی سند راهبردی صنایع اسباب بازی، بازی و سرگرمی رونمایی شد
در آخرین گزارش درآمد وفروش "آسیاتک" در کدال اعلام شد؛ رشد فروش و درآمد آسیاتک در آبان ماه سالجاری
در هشتمین گفت‏‏‌وگوی رو‌در‌روی مدیران‌عامل چند شرکت‏‏‌ دانش‏‏‌بنیان با محمد‌صادق خیاطیان صورت گرفت‌؛ بررسی مشکلات 5 شرکت دانش‏‏‌بنیان توسط رئیس صندوق نوآوری
وبگردی