کد خبر: ۳۸۳۸۰
|
۲۱ آبان ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰
رویترز:

اسپیس‌ایکس به ایمنی کارکنانش بی‌توجه است

طبق یک گزارش جدید، کارگران شرکت فضایی اسپیس‌ایکس با میزان صدمات بیش از حد متوسط روبرو هستند، زیرا ایلان ماسک، زودتر رفتن به مریخ را بر ایمنی کارگران اولویت می‌دهد.

به گزارش «نبض فناوری»، رویترز اعلام کرد، تحقیقات رویترز در مورد شرایط کاری غیر ایمن در شرکت اسپیس‌ایکس بیش از ۶۰۰ جراحت مربوط به سال ۲۰۱۴ را کشف کرده است که تاکنون به طور عمومی گزارش نشده است.

کارمندان فعلی و سابق که در این گزارش ذکر شده‌اند، ضرب‌الاجل‌های تهاجمی و نفرت ایلان ماسک مدیر عامل این شرکت از بوروکراسی را مقصر می‌دانند و ادعا می‌کنند که هدف او از رساندن انسان‌ها به مریخ «در سریع‌ترین زمان ممکن» باعث شده است که این شرکت، پروتکل‌های مناسب ایمنی را دنبال نکند.

رویترز دریافته است که میزان جراحات در برخی از تأسیسات اسپیس‌ایکس بسیار بالاتر از میانگین صنعتی ۰.۸ صدمات یا بیماری به ازای هر ۱۰۰ کارگر است.

به عنوان مثال در کارخانه براونزویل تگزاس، میزان آسیب در سال ۲۰۲۲ حدود ۴.۸ به ازای هر ۱۰۰ کارگر بوده یا این عدد در تاسیسات تولیدی هاثورن کالیفرنیا ۱.۸ بوده و در کارخانه مک‌گرگور تگزاس نیز که اسپیس‌ایکس آزمایش‌های موشکی خود را انجام می‌دهد، میزان آسیب ۲.۷ بوده است.

بر اساس این گزارش، کارمندان اسپیس‌ایکس دچار شکستگی استخوان، زخم برداشتن و پارگی، له شدن انگشتان، سوختگی، شوک الکتریکی و جراحات جدی در ناحیه سر شده‌اند. فلورنتینو ریوس یکی از این کارگران است که در کارخانه براونزویل کار می‌کرد و در سال ۲۰۲۱ نابینا شد یا کارگری به نام فرانسیسکو کابادا که از ژانویه ۲۰۲۲ در کما است.

در تاسیسات مک‌گرگور اسپیس‌ایکس، یک کارگر به نام لونی لبلانک در سال ۲۰۱۴ پس از اینکه باد او را از روی کامیونی که نامناسب بار زده شده بود، انداخت، جان خود را از دست داد. با این حال طی این سال‌ها اسپیس‌ایکس فقط جریمه‌های ناچیزی را به دلیل نقض‌ها و نقص‌های ایمنی پرداخت کرده است. مثلا پس از مرگ لبلانک فقط ۷۰۰۰ دلار جریمه پرداخت کرد.

رویترز با بیش از دو جین کارمند فعلی یا سابق و همچنین با افراد دیگری که از شیوه‌های ایمنی اسپیس‌ایکس آگاهی داشتند، صحبت کرد. یکی از مدیران سابق اسپیس‌ایکس به رویترز گفت که کارکنان این شرکت خودشان از ایمنی خود مراقبت می‌کنند و دیگران گفتند که حتی به کارمندان گفته شده است که از لباس‌های ایمنی با رنگ روشن استفاده نکنند، زیرا ایلان ماسک آن را دوست ندارد.

به گزارش رویترز، اسپیس‌ایکس بارها و بارها از گزارش اطلاعات آسیب‌دیدگی کارگران خود به نهادهای مربوطه خودداری کرده و طفره رفته است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات: فراجا و سازمان انرژی اتمی همه خدمات خود را ارایه کردند
گزارش نبض فناوری از عملکرد ماهانه توسن، رشد درآمد 72 درصدی توسن در آبان ماه
یک فیزیک‌دان آمریکایی مطرح کرد برتری کوانتومی قرار است جهان را تغییر دهد!
در دیدار وزرای ارتباطات ایران و عراق انجام شد؛ تاکید بر همکاری های مستمر و دائمی دو کشور در حوزه پروژه های ارتباطی
آخرین وضعیت بازار رمزارز‌ها جهان در ۶ آذر ۱۴۰۲ تایید صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین به تعویق می‌افتد؟
در جلسه بررسی سند نظام جامع دولت هوشمند مطرح شد؛ شهروندان در دولت هوشمند محوریت دارند
وبگردی