کد خبر: ۳۸۴۵۶
|
۲۵ آبان ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

اختلاف موسس ویکی‌پدیا با ایلان ماسک شدت گرفت

موسس ویکی‌پدیا در مصاحبه ای در نشست وب، از سیاست های نظارت بر محتوای شبکه اجتماعی ایکس ایلان ماسک، انتقاد کرد.

به گزارش نبض فناوری، جیمی ولز با این انتقاد، جدیدترین ضربه را در خصومت ادامه دار با ایلان ماسک، وارد کرد. موسس ویکی‌پدیا گفت: ایکس (توییتر سابق) از نظر او مورد هجوم ترولها و دیوانه ها قرار گرفته است و با توجه به عملکرد ایکس به عنوان یک میدان عمومی دیجیتالی برای جهان، این برای هیچ کدام از ما خوب نیست.

ولز در ماه مه از ماسک به دلیل آن که تسلیم فشار دولت ترکیه و سانسور توییت‌ها شده بود، انتقاد کرده و گفته بود ویکی‌پدیا زمانی که با مخالفت قانونی در ترکیه مواجه شد، محکم ایستاد. ماسک در اکتبر، در توییتی به ویکی‌پدیا طعنه زد و گفت که یک میلیارد دلار به این سازمان می‌دهد تا نام خود را به دیکی ‌پدیا تغییر دهد.

اما به نظر می رسد هسته اصلی خصومت میان ولز و ماسک، به تفاوت های ایدئولوژیک در خصوص نظارت بر مدیای آنلاین برمی گردد.

ماسک پیش از این ویکی‌پدیا را به جانبداری از چپ متهم کرده بود.

مالک شبکه اجتماعی ایکس همچنین درباره موضع خود در خصوص آنچه که باید به عنوان آزادی بیان در شبکه های اجتماعی تلقی شود، صریح بوده است. یک روز پس از آن که ماسک شرکت ایکس را در یک قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری خرید، برنامه‌های خود را برای ایجاد شورای نظارت بر محتوا متشکل از افرادی با دیدگاه‌های بسیار متنوع اعلام کرد. ماسک همچنین چند حساب کاربری معروف را که زمانی در توییتر ممنوع شده بودند، از جمله حساب دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را برگرداند.

در این بین، ولز، روی پروژه آزمایشی Trust Cafe  به عنوان جایگزینی برای ایکس کار می کند. وی می گوید هدف این پلتفرم، اولویت بندی محتوا بر اساس قابلیت اعتماد، به جای محبوبیت فراگیر است. ولز گفت: آنچه ماسک از آن به عنوان سانسور یاد می کند، ما از آن به عنوان قضاوت تحریریه باملاحظه، یاد می کنیم.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، با این حال، ولز، اذعان کرد مطمئن نیست مدل کسب و کار Trust Cafe چقدر از نظر اقتصادی، قابل اجرا خواهد بود. این پلتفرم به جای تبلیغات، با عضویت داوطلبانه پشتیبانی می‌شود و افراد در صورت تمایل، می‌توانند به عضو پرداخت‌کننده تبدیل شوند. به این ترتیب، پلتفرم مذکور به ویکی‌پدیا شباهت خواهد داشت که ورودی های دایره‌المعارف آن توسط اعضایش، به صورت رایگان ایجاد و نگهداری می‌شوند.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
با عقد قرارداد پرتاب ماهواره توسط اسپیس‌ایکس آمازون روی غرور خود پا گذاشت!
معاون وزیر ارتباطات در تشریح برنامه هفتم توسعه مطرح کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات عامل توانمندساز در برنامه هفتم توسعه
همزمان با رویداد توسعه و تبادل فناوری در صنعت اسباب بازی سند راهبردی صنایع اسباب بازی، بازی و سرگرمی رونمایی شد
در آخرین گزارش درآمد وفروش "آسیاتک" در کدال اعلام شد؛ رشد فروش و درآمد آسیاتک در آبان ماه سالجاری
در هشتمین گفت‏‏‌وگوی رو‌در‌روی مدیران‌عامل چند شرکت‏‏‌ دانش‏‏‌بنیان با محمد‌صادق خیاطیان صورت گرفت‌؛ بررسی مشکلات 5 شرکت دانش‏‏‌بنیان توسط رئیس صندوق نوآوری
وبگردی