کد خبر: ۳۸۵۰۰
|
۲۸ آبان ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰

توافق آلمان، فرانسه و ایتالیا درباره قانونمندسازی هوش مصنوعی

طبق یک سند مشترک آلمان، فرانسه و ایتالیا درباره شیوه قانونمندسازی هوش مصنوعی در آینده به توافقی دست یافته اند آنها معتقدند باید به جای هوش مصنوعی کاربردهای آن را قانونمند کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، رویترز اعلام کرد، پیش بینی می شود این امر مذاکرات در سطح اتحادیه اروپا را سرعت بخشد.

دولت های این ۳ کشور طرفدار ایجاد تعهدات داوطلبانه الزام آور برای تهیه کنندگان بزرگ و کوچک هوش مصنوعی هستند. کمیسیون ، پارلمان و هیات اتحادیه اروپا هم اکنون مشغول مذاکره درباره موضع منطقه درباره این حوزه جدید فناوری هستند.

پارلمان اتحادیه اروپا در ماه ژوئن ۲۰۲۳ میلادی قانون هوش مصنوعی را با هدف کاهش ریسک ایمنی و اجتناب از تاثیرات تبعیض آمیز بدون کندکردن روند توسعه آن در منطقه ارائه کرد. در نهایت اعضای پارلمان طی مذاکرات دستورالعملی پیشنهاد کردند که فقط تهیه کنندگان بزرگ هوش مصنوعی(که بیشتر آمریکایی هستند) باید آن را رعایت کنند.

با این حال ۳ دولت اتحادیه اروپا نسبت به این چالش رقابتی آشکار دستورالعمل مذکور برای ارائه دهندگان کوچکتر اروپایی هشدار دادند. آنها اعلام کردند که این می تواند منجر به اعتماد کمتر به امنیت این ارائه دهندگان کوچکتر و در نتیجه مشتریان کمتر شود. آنها در ادامه افزودند این قوانین باید برای همه الزام آور باشد. همچنین هیچ تحریمی نباید اعمال شود.

اما اگر پس از یک بازه زمانی خاص دستورالعمل نقض شد، یک سیستم تحریم ایجاد خواهد شد. در آینده مقامات اروپایی پیروی شرکت ها از استانداردها را رصد خواهند کرد.

طبق بیانیه وزارت اقتصاد آلمان که همراه وزارت امور دیجیتال این کشور مسیولیت این حوزه را برعهده دارند، قوانین و نظارت های دولتی نباید هوش مصنوعی را قانونمند کنند بلکه باید کاربردهای آن را هدف گیرد.

توسعه مدل های هوش مصنوعی که هنوز استفاده نمی شوند یا در بازار ارائه نشده اند، نباید توسط کشورها به طور جداگانه قانونمند شود.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
هر آنچه باید در مورد رقیب جدید «چت جی‌پی‌تی» بدانید به عصر هوش مصنوعی «جمنای» خوش آمدید
با حضور دهقانی فیروزآبادی دو داروی ضد سرطان رونمایی شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 16 آذر 1402 صعود بیت‌کوین رکورد زد
وبگردی