کد خبر: ۳۹۰۱۷
|
۰۱ دی ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

درخشش چراغ‌های کریسمس در دل کهکشان!

ناسا برای جشن گرفتن کریسمس، یک تصویر ترکیبی را منتشر کرده که شبیه به یک مجموعه از چراغ‌های کریسمس یا یک کُره برفی رنگارنگ است.

به گزارش «نبض فناوری»به نقل از یاهو نیوز، کریسمس در اعماق فضا هم به چشم می‌خورد. موضوع عکس جدید ناسا، یک کهکشان کوتوله نامنظم موسوم به «یوجی‌سی ۸۰۹۱»(UGC 8091) حاوی یک میلیارد ستاره است که در صورت فلکی «دوشیزه»(Virgo) در فاصله حدود هفت میلیون سال نوری از زمین قرار دارد.

دانشمندان برای ایجاد اثر نورانی و رنگی که می‌بینیم، داده‌های ثبت‌شده توسط دوربین‌های «تلسکوپ فضایی هابل» موسوم به «دوربین میدان وسیع ۳» و «دوربین پیشرفته برای بررسی‌ها» را بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۱ جمع‌آوری کردند.

آنها داده‌ها را از طریق ۱۲ فیلتر به دست آوردند که هم از طول موج‌های وسیع و هم باریک نمونه‌برداری کردند. تصور می‌شود که بخش‌های قرمز، مولکول‌های هیدروژن میان‌ستاره‌ای و درخشش‌های درونی، ستاره‌های قدیمی‌تر باشند. در پس‌زمینه، کهکشان‌های دوردست دیگری دیده می‌شوند که تقریبا به نظر می‌رسد تک‌ستاره‌ای باشند.

این عکس هابل، تنها عکس امسال با موضوع کریسمس در فضا نیست. در ماه نوامبر، دانشمندان از «تلسکوپ فضایی جیمز وب» برای مطالعه آنچه که «خوشه درخت کریسمس» نامیده‌اند، استفاده کردند. «هائوجینگ یان»(Haojing Yan) پژوهشگر «دانشگاه میزوری»(Mizzou) و دانشمند ارشد گروه گفت: این نام هم به دلیل رنگارنگ بودن و هم به دلیل نورهای سوسوزننده درون آن انتخاب شده است.

با نگاه کردن به عکس این خوشه کهکشانی می‌توان دید که این نام مناسبی است. در واقع، «رصدخانه اشعه ایکس چاندرا» به تازگی از درخت کریسمس کیهانی خود دیدار کرده است.

چند هفته پیش، ناسا عکسی را از بازمانده ابرنواختر «ذات الکرسی آ»(Cassiopeia A) یا (Cas A) منتشر کرد که توسط «دوربین فروسرخ نزدیک»(NIRCam)  گرفته شده و مانند یک وسیله تزئینی براق و گرد به نظر می‌رسد که آماده قرار گرفتن در نقطه مناسب روی درخت کریسمس است.

«دنی میلیساولویچ»(Danny Milisavljevic) پژوهشگر «دانشگاه پردو»(Purdue University) و سرپرست گروه تحقیقاتی که روی Cas A مطالعه می‌کنند، گفت: با وضوح NIRCam، اکنون می‌توانیم ببینیم که چگونه ستاره در حال مرگ هنگام انفجار کاملا متلاشی شد و رشته‌هایی شبیه به خرده‌های شیشه‌ را به جا گذاشت. پس از این همه سال مطالعه Cas A، واقعا باورنکردنی است که اکنون این جزئیات را به دست بیاوریم. آنها اطلاعات دگرگون‌کننده‌ای را در مورد چگونگی انفجار این ستاره به ما ارائه می‌دهند.

منبع: ایسنا 

ارسال نظرات
وبگردی