کد خبر: ۳۹۰۲۹
|
۰۲ دی ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۰
اولین تصاویر استخراج شده از مغز انسان

تصویر پلنگ در مغز ما این گونه است

اولین تصاویر ذهنی جهان از فعالیت مغز انسان با استفاده از هوش مصنوعی استخراج شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، آی‌ای اعلام کرد، پژوهشگران ژاپنی با کشف اسرار ذهن انسان، فناوری «رمزگشایی مغز» را توسعه داده‌اند که از هوش مصنوعی برای ترجمه فعالیت مغز انسان به تصاویر ذهنی از اشیا و مناظر استفاده می‌کند.

این رویکرد به رهبری تیمی از مؤسسه ملی علوم و فناوری کوانتومی(QST) و دانشگاه اوزاکا، تصاویر واضحی مانند یک پلنگ متمایز با ویژگی‌های قابل تشخیص مانند گوش‌ها، دهان و همچنین اشیایی نظیر هواپیما با چراغ‌های روی بال آن ایجاد کرد.

استخراج تصویرسازی ذهن

تحقیقات گذشته توانسته بود تصاویری را که مردم دیده‌اند با تجزیه و تحلیل فعالیت مغزشان بازسازی کند. با این حال، دیدن این تصاویر ذهنی برای دیگران دشوار بود و تنها چند مطالعه با موفقیت تصاویر ذهنی را نشان داده‌اند و این تصاویر معمولاً به دسته‌بندی‌های خاصی مانند چهره انسان، حروف یا اشکال محدود می‌شوند.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند: تجسم تصاویر ذهنی برای تصاویر طبیعی دلخواه، یک نقطه عطف مهم است.

آنها شرکت‌کنندگان را در معرض حدود ۱۲۰۰ تصویر قرار دادند و سپس با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی عملکردی(fMRI) ارتباط بین سیگنال‌های مغزی آنها و محرک‌های بصری را به دقت تجزیه و تحلیل کردند.

سپس از این نقشه‌برداری برای آموزش یک هوش مصنوعی مولد برای رمزگشایی و تکرار تصاویر ذهنی حاصل از فعالیت مغز استفاده شد.

در این مطالعه آمده است: نتایج تجربی قابلیت‌های چارچوب پیشنهادی ما را در بازسازی تصاویر طبیعی و اشکال مصنوعی که توسط شرکت‌کنندگان انسانی تصور می‌شد، نشان داد.

پژوهشگران در این مطالعه گفتند که پیامدهای این «رمزگشایی مغز» می‌تواند به کاربردهای بالقوه در پزشکی کمک کند.

همگرایی علوم اعصاب و هوش مصنوعی

اکنون که فناوری دیدن تصاویر ذهنی را بر اساس فعالیت مغز در اختیار داریم، این فناوری می‌تواند به ایجاد دستگاه‌های ارتباطی جدید کمک کند. علاوه بر این، به دانشمندان اجازه می‌دهد تا چگونگی عملکرد توهمات و رویاها در مغز را بررسی و درک کنند.

کی ماجیما پژوهشگر و نویسنده این مطالعه می‌گوید اگرچه ما از ابزارهایی مانند میکروسکوپ برای دیدن چیزهای کوچک استفاده کرده‌ایم، اما نگاه کردن به اعماق ذهن انسان یک مرز کاملاً جدید و ناشناخته و مثل کشف یک دنیای جدید درون خودمان است.

این مطالعه در مجله Neural Networks منتشر شده است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی