کد خبر: ۳۹۰۴۹
|
۰۳ دی ۱۴۰۲ | ۱۲:۱۵

پردازشگر سیگنال ۴۰۰ هزار عکس را همزمان تحلیل می کند

گروهی از محققان به رهبری پروفسور دیوید ماس از دانشگاه فناوری سویینبرن استرالیا یک پردازشگر سیگنال بسیار سریع معرفی کرده اند که قادر به تجزیه و تحلیل ۴۰۰ هزار تصویر ویدئویی به طور همزمان است.

به گزارش «نبض فناوری»، اینترستینگ انجینرینگ اعلام کرد، این ابزار می تواند ۳۴فعالیت مختلف را مانند یافتن لبه های اشیا، واضح تر کردن لبه ها و ترمیم تاری در حرکت انجام دهد.

تامین نیازهای پردازش سریع مقادیر زیاد داده، چالش هایی را از نظر سرعت پردازش و مصرف انرژی به ویژه با فناوری های سنتی پردازش سیگنال الکتریکی که با محدودیت هایی مواجه هستند، ایجاد می کند. در همین راستا فناوری جدید یک راه حل ارائه کرده که کاربرد آن در یادگیری ماشین و بیناییی رباتیک بسیار وسیع است. می توان از آن در حوزه های مختلف مانند خودروهای خودران، کشت سلول برای ردیابی ویروس ها و تحلیل سرطان، توسعه شبکه های اپتیکی عصبی، تصویربرداری با سرعت بالا، نمایشگرهای هولوگرافیک سه بعدی و غیره استفاده کرد.

این نوآوری با پیشی گرفتن از پردازنده‌های الکترونیکی معمولی که با سرعت گیگابایت بر ثانیه کار می‌کنند، با سرعت خارق العاده ۱۷ ترابیت بر ثانیه(بیش از ۱۰هزار بار سریع‌تر) عمل می‌کند.

برخلاف روش‌های سنتی، این سیستم جدید نه تنها فوق‌العاده سریع است، بلکه بسیار انعطاف‌پذیر است، یعنی می‌تواند بسیاری از فعالیت های مختلف را بدون تغییر بخش‌های فیزیکی خود انجام دهد. برای تصمیم گیری سریع به ویژه در برنامه هایی مانند رانندگی خودکار و هوش مصنوعی، نیاز به تجزیه و تحلیل فوق العاده سریع تصاویر ویدیویی وجود دارد. به گفته ماس، کلید دستیابی به این سرعت قابل توجه، یک میکرو شانه نوری یکپارچه است، یک فناوری ویژه که بر محدودیت های پهنای باند و انرژی موجود در سیستم های الکترونیکی غلبه می کند.

محققان در این پژوهش از چیزی به نام «میکروشانه کریستال سالیتون کر» استفاده کردند. ماس در این باره می گوید: استفاده از این روش همه چیز را تغییر داد. چنین ابزاری قابل حمل است و می توان آن را در خط کش های بصری بسیار دقیقی به کار برد که برای هرچیزی از اسکنر های دستی گرفته تا ردیابی کوچکترین حرکات اجسام در فضا یا یافتن سیاره های خارج از منظومه شمسی مشابه زمین استفاده کرد.

میکروشانه کریستال سالیتون کر یک دستگاه فشرده است که اجزای مختلف را ترکیب می کند تا نوع خاصی از موج را با مواد کریستالی بسازد.

این دستگاه در حوزه های اپتیکی، فوتونیک و احتمال پردازش سریع سیگنال ها کاربرد دارد.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی