کد خبر: ۳۹۰۵۵
|
۰۳ دی ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰
محموله به مدار اشتباه رفت؛

چهارمین پرتاب موشک فایرفلای هم خطا رفت

موشک آلفا متعلق به شرکت فایرفلای آئرواسپیس در چهارمین پرتاب خود نیز دچار مشکل شد و محموله هایش را به مدار اشتباهی فرستاد.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، موشک آلفا روز جمعه در ساعت 17:32 دقیقه به وقت گرینویچ از مقر فضایی وندربرگ به فضا پرتاب شد و همراه خود یک محموله آنتن با قابلیت هدایت الکترونیکی(ESA) را به مدار زمین برد. این محموله به شرکت لاکهید مارتین متعلق بود.

در ابتدا همه چیز طبق برنامه پیش رفت اما فایر فلای در آپدیتی اعلام کرد به نظر می رسد بوستر بالایی آلفا محموله را به مدار دقیق خودمنتقل نکرده است.

در بیانیه شرکت آمده است: با این وجود ارتباط با محموله برقرار شده و عملیات های این ماموریت در حال انجام است. در راستای اصول فعالیت ما به عنوان یک شرکت برای یافتن راه حل و اطمینان از رفع کامل هرگونه ناهنجاری که در طول پرواز به سرعت و به طور مداوم نوآوری هایی انجام خواهیم داد. ما برای تحقیقات در عملکرد بوستر دوم و تعیین دلیل چالش با مشتریان و شرکای دولتی خود همکاری می کنیم.

طبق توضیحات ماموریت، (ESA) کالیبراسیون حسگر مداری سریع‌تر را برای ارائه قابلیت‌های سریع به جنگنده‌های آمریکا نشان می‌دهد. پیش بینی می شود حسگر ESA در کسری از زمانی که برای عملیاتی کردن حسگرهای سنتی در مدار لازم است کالیبره شود. حال آنکه به طور معمول ممکن است چند ماه طول بکشد تا چنین ابزارهایی روشن، کاملاً کالیبره و برای انجام مأموریت خود آماده شوند.

ماموریت مذکور چهارمین عملیات مداری شرکت فایرفلای و موشک ۲۹ متری آلفا بوده است.

موشک آلفا در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی طی یک پرواز آزمایشی رونمایی شد که اندکی پس از پرتاب شکست خورد. دومین تلاش برای پرتاب موشک در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی انجام شد و تا حدی موفقیت آمیز بود. طی این عملیات آلفا ۷ ماهواره به مدار زمین برد اما به ظاهر آنها را پایین تر از مدار تعیین شده رها کرد.

در سومین پرتاب که برای نیروی فضایی آمریکا انجام شد، آلفا ۲۷ ساعت پس از صدور دستور این سازمان به فضا رفت . محموله اصلی آن یک ماهواره بود که ماموریت آگاهی از حوزه فضایی را در ارتفاع مناسب انجام می داد.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی