کد خبر: ۳۹۲۰۴
|
۱۲ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

صادرات تجهیزات تراشه سازی هلند به چین متوقف شد

یک سازنده ابزارهای تراشه سازی اعلام کرد: پس از محدودیت های صادراتی در آمریکا دولت هلند نیز به طور موقت مجوز صادرات محموله برخی از تجهیزات به چین را لغو کرده است.

به گزارش «نبض فناوری»، رویترز اعلام کرد، شرکت هلندی«ولدهوون» اعلام کرد محموله های مذکور حاوی نوع خاصی از سیستم های لیتوگرافی بوده اند. در بیانیه شرکت آمده است: دولت هلند اخیرا مجوز محموله های NXT:2050i وNXT:2100i سیستم های لیتوگرافی در 2023 میلادی را لغو کرده است. البته این اقدام روی فعالیت گروه کوچکی از مشتریان در چین تاثیر می گذارد.

ASML شرکت برتر بازار در حوزه سیستم های لیتوگرافی است. این سیستم ها از لیزر برای ایجاد مدار تراشه ای استفاده می کنند. این شرکت هلندی پیش بینی نمی کند فرایند لغو مجوز صادرات یا محدودیت های صادراتی اخیر آمریکا تاثیر محسوسی روی چشم انداز مالی 2023 آن داشته باشد.

در سال های اخیر چین پس از تایوان و کره جنوبی، سومین بازار بزرگ محصولات ASML بوده است اما در سه ماهه سوم 2023 میلادی چین مهم ترین وارد کننده محصولات این شرکت بود به طوریکه 46 درصد محصولات شرکت به چین فروخته می شد.

آمریکا در 2023 میلادی قوانین جدیدی وضع کرد که به دولت این کشور اجازه می داد صادرات ماشین های Twinscan NXT1930Di شرکت ASML را در صورت وجود هرگونه قطعه آمریکایی، محدود کند.

مدت کوتاهی پس از این امر، قانونگذاران هلندی وزیر بازرگانی کشور را به چالش کشیدند تا دریابند آیا آمریکا در وضع قوانین یک سویه برای صادرات یکی دیگر از تجهیزات تراشه سازیASMLبه چین به درستی عمل کرده است یا خیر.

این شرکت هلندی در بیانیه ای اعلام کرد: ASMLدر مذاکرات اخیر با دولت آمریکا توضیحات بیشتری درباره گستره و تاثیر قوانین کنترل صادرات این کشور دریافت کرده است. ASML به طور کامل با تمام قوانین قابل اجرا و مقررات از جمله محدودیت های صادراتی در کشورهایی متعهد است که در آنها فعالیت می کند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی