کد خبر: ۳۹۳۹۱
|
۲۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۰:۲۸

دستگاه پایش ایستگاه آلاینده‌های هوا طراحی و ساخته شد

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: پایش ایستگاهی آلاینده‌های هوای محیط (SAPA)، دارای قابلیت ارسال اطلاعات اندازه‌گیری شده از محل نصب خود ( به وسیله سیستم GPRS) به فضای اینترنت بوده که به وسیله یک مرورگر وب می‌توان به داده‌های اندازه‌گیری شده به صورت گرافیکی و کاملا مرتب دسترسی پیداکرد.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» شرکت دانش بنیان فن پایا در سال ۱۳۹۰ تحت عنوان «گروه پژوهشی فناوری های کنترل آلودگی هوا» به عنوان یک گروه پژوهشی خودگردان (استاد محور) در دانشگاه تهران را‌ه‌اندازی شد. پس از سه سال فعالیت به دلیل برخی محدودیت‌ها، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ در قالب یک شرکت خصوصی در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آغاز کرد. با توجه به سوابق قبلی و پتانسیل اولیه توانست در مدت کوتاهی محصولات دانش‌بنیان خود را در حوزه پایش (اندازه‌گیری) آلاینده‌های محیط‌زیست به ویژه در بخش هوا به تولید انبوه رساند به طوری که در حال حاضر ۱۱ محصول دانش بنیان تجاری شده را تولید می‌کند.

زمینه کاری اصلی فن پایا، تولید تجهیزات نمونه برداری و اندازه گیری آلاینده های محیط زیست است و از دیگر فعالیت های مرکز انجام امور پژوهشی و مهندسی در نگهداری و راهبری تصفیه خانه ها و کنترل انتشار آلاینده های هوا و تولید بیوگاز از پسماندها است.

از محصولات این شرکت می‌توان به غبارسنج پرتابل خروجی دودکش صنایع، گازسنج پرتابل دودکش، غبارسنج پرتابل محیطی، گازسنج پرتابل محیطی، تیرگی سنج اگزوز خودرو، گازسنج خروجی اگزوز خودرو، صوت سنج محیطی، دستگاه اندازه گیری ذرات معلق هوای آزاد، دستگاه پایش ایستگاهی آلاینده های شهری، دستگاه تصفیه هوا، دستگاه اندازه گیری pH و تعداد دیگری دستگاه های اندازه گیری بهداشت حرفه‌ای اشاره کرد.

دستگاه پایش ایستگاهی آلاینده های هوای محیط (SAPA) از جدیدترین محصولات این شرکت به شمار می‌‎رود. از این محصول، جهت اندازه‌گیری آلاینده‌های هوای شهری از جمله ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرومتر (PM10) و کمتر از 2.5 میکرومتر (PM2.5) و همچنین گازهای آلاینده ازن، کربن منواکسید، نیتروژن دی اکسید و گوگرد استفاده می‌شود.

سپهر حیدرعربی، مدیرعامل شرکت فن پایا در توضیح عملکرد این دستگاه گفت: پایش ایستگاهی آلاینده‌های هوای محیط (SAPA)، دارای قابلیت ارسال اطلاعات اندازه‌گیری شده از محل نصب خود ( به وسیله سیستم GPRS) به فضای اینترنت بوده که به وسیله یک مرورگر وب می‌توان به داده‌های اندازه‌گیری شده به صورت گرافیکی و کاملا مرتب دسترسی پیداکرد. این محصول، کاملا خورشیدی و بدون نیاز به برق شهر کار می کند، روی این دستگاه پنل‌های خورشیدی قرار دارد و می تواند بعضی از پارامترهای محیطی مثل دما و رطوبت را اندازه‌گیری کند و کمترین نیاز به مراقبت، نگهداری و تعمیر را دارا است.

وی، دستگاه پایش ایستگاهی آلاینده‌های هوای محیط (SAPA) را از جمله محصولات دانش‌بنیان نوع1 مجموعه خود برشمرد و تصریح کرد: این محصول از استاندارد CE از TUV آلمان برخوردار است و پروانه بهره‌برداری تولید را از وزارت صمت و استاندارد محصول را از سازمان ملی استاندارد کسب کرده‌است.

به گفته مدیرعامل شرکت فن پایا، این محصول در مکان‌های عمومی، اماکن صنعتی، سایت‌های ترافیکی و هواشناسی و همچنین در شرایط متنوع محیطی کاربرد دارد.

حیدرعربی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های دستگاه پایش ایستگاهی آلاینده‌های هوای محیط (SAPA) می‌توان به قابلیت نمایش AQI بر روی نمایشگر دستگاه، قابلیت تشخیص ذرات با قطر حداقل 0.3 میکرون، اتصال به اینترنت، ارسال و ذخیره‌سازی اطلاعات، قابلیت ذخیره، مدیریت و نمایش داده‌های چندین دستگاه کنترل کیفیت هوا وو قابلیت استفاده در موقعیت های مکانی مختلف اشاره‌کرد.

وی با بیان اینکه نمونه مشابه خارجی این دستگاه در کشور موجود است، گفت: مزیت محصول ما، عملکرد کاملا خورشیدی آن است این در حالی است که نمونه مشابه خارجی آن با برق شهر کار می‌کند اما محصول ما بی نیاز از برق است و از آنجا که کاملا بومی سازی شده و منطبق با شرایط آب و هوای داخلی است، هر گونه ارتقا در آن در داخل شرکت انجام می‌شود.

به گفته او، این دستگاه برای اولین بار در ایران تولید شده‌است و با دستگاه های اروپایی و چینی رقابت می‌کند.

حیدرعربی، در خصوص هزینه تمام شده ساخت این دستگاه خاطرنشان کرد: هزینه ساخت دستگاه چیزی حدود 400 تا 700 میلیون تومان بوده و تقریبا یک دهم نمونه های خارجی هزینه بردار است. از این رو، شش تا 10میلیون دلار در سال صرفه‌جویی ارزی به دنبال دارد.

وی در پایان در خصوص میزان صادرات این شرکت تصریح کرد: رایزنی هایی را با کشورهای ترکیه و عراق انجام داده‌ایم و صادرات به این کشورها را در دستور کار داریم.

ارسال نظرات
وبگردی