کد خبر: ۳۹۵۲۶
|
۰۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۵

ناسا برای غبار بین ستارگان تور پهن کرد

ناسا تصمیم دارد در ماه می سال آینده میلادی فضاپیمایی را برای به دام انداختن ذرات ریز غبار بین ستاره ای در منظومه شمسی به فضا بفرستد تا به این ترتیب عناصر سازنده جهان را بررسی کند.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، هدف اصلی این فضاپیما که «کاوشگر نقشه برداری و شتاب»(IMAP) نام دارد، مطالعه حباب عظیمی است که خورشید ایجاد کرده و به نام هلیوسفر شناخته می شود. این حباب منظومه شمسی را احاطه کرده است. هلیوسفر از زمین و دیگر سیارات در مقابل اشعه های کیهانی محافظت می کند که از خارج منظومه شمسی وارد آن می شوند.

IMAP شامل ۱۰ ابزار علمی برای مشاهدات در محیط و از راه دور است. یکی از آنها IDEX نام دارد که برای به دام انداختن و تحلیل ذرات ریز غبار از فضای خارجی ساخته شده که از طریق هلیوسفر به داخل منظومه شمسی نفوذ می کند.

اسکات تاکر مدیر پروژه IDEX در دانشگاه کلورادو در بیانیه ای در این باره می نویسد: این ذرات در حقیقه کیسه های کوچکی از اطلاعات درباره دوردست ها هستند.

محققان پیش از این ذرات غبار را اختلالی برای اندازه گیری فاصله ستارگان می دانستند. اما اکنون معتقدند آنها اطلاعات ارزشمندی درباره کهکشان ها، ابرهای مولکولی و سیارات دارند. این ذرات کهکشانی در ستارگان تشکیل می شوند و درنتیجه رویداد مرگ آنها منفجر می شوند. آنها اطلاعات ارزشمندی درباره فرایندهای تشکیل ستارگان دارند.

مقصدIMAP نقطه لاگرانژ۱ در فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری زمین است.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی