کد خبر: ۳۹۵۲۸
|
۰۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۸:۴۶

افزایش بُرد خودروهای برقی با کاهش اصطکاک جاده‌ای

شرکت خودروسازی هیوندای سیستم جدیدی موسوم به «اکتیو ایر اسکرت»(Active Air Skirt) توسعه داده است که در سرعت‌های بالا فعال می‌شود تا اصطکاک را با اعمال نیروی رو به پایین ۲.۸ درصد کاهش دهد و پایداری را افزایش دهد.

به گزارش «نبض فناوری»، شرکت هیوندای یک سیستم آیرودینامیک فعال جدید برای چرخ‌های جلوی وسایل نقلیه الکتریکی ایجاد کرده است که می‌تواند نیروی رو به پایین ایجاد کند و پایداری خودرو را در هنگام حرکت در سرعت‌های بالا افزایش دهد، در حالی که نیروی اصطکاک را کاهش می‌دهد و پیمایش مسیر در بزرگراه‌ها و جاده‌ها را بهبود می‌بخشد.

نیو اطلس اعلام کرد، این سیستم موسوم به «اکتیو ایر اسکرت»(Active Air Skirt) یا AAS که بین سپر و چرخ‌های جلو قرار می‌گیرد، بسیار ساده به نظر می‌رسد.

در این سیستم، یک جفت قطعه ایرودینامیکی با شکل خاص که وقتی خودرو به سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد، از زیر بدنه بیرون می‌آید می‌شود تا هوا را به اطراف چرخ‌های جلو هدایت کند و وقتی سرعت خودرو به کمتر از ۷۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد، دوباره به سمت بالا جمع می‌شود.

افزایش بُرد خودروهای برقی با کاهش اصطکاک جاده‌ای

این یک سیستم ویژه خودروهای برقی است. خودروهای برقی در ترافیک آهسته و شلوغ بیشترین کارآیی را دارند، جایی که می‌توانند انرژی زیادی را در ترمزهای احیاگر(Regenerative braking) بازیابی کنند.

ترمز احیاگر یک مکانیسم بازیابی انرژی است که با تبدیل انرژی جنبشی یا انرژی پتانسیل آن به شکلی که می‌تواند فوری مورد استفاده قرار گیرد یا تا زمان نیاز ذخیره شود، سرعت یک وسیله نقلیه در حال حرکت را کاهش می‌دهد و می‌تواند از تبدیل به نوعی انرژی قابل استفاده برای ناوبری نیز استفاده کند.

در این مکانیسم، موتور از تکانه خودرو برای بازیابی انرژی استفاده می‌کند که در غیر این صورت به عنوان گرما در دیسک‌های ترمز از دست می‌رود. این روش با سیستم‌های ترمز معمولی در تقابل است. در آن سیستم‌ها، انرژی جنبشی اضافی به دلیل اصطکاک در ترمزها به گرمای هدر رفته تبدیل می‌شود، اما در این سیستم‌ها آن انرژی بازیابی می‌شود.

ترمز احیاگر علاوه بر بهبود کارایی کلی خودرو می‌تواند به طور قابل توجهی عمر سیستم ترمز را افزایش دهد، زیرا قطعات مکانیکی آن به سرعت فرسوده نمی‌شوند.

با این حال، خودروهای برقی به ویژه خودروهای برقی شاسی بلند که بسیار محبوب هستند، در بزرگراه‌ها همواره در مبارزه دائمی در برابر اصطکاک هستند.

اکنون هیوندای سیستم AAS را بر روی خودروی برقی شاسی بلند GV۶۰ خود آزمایش کرده و دریافته است که این سیستم ضریب اصطکاک خودرو را ۲.۸ درصد کاهش داده است.

هیوندای می‌گوید سیستم AAS شش کیلومتر به برد خودرو اضافه می‌کند.

هیوندای می‌گوید به لطف افزودن این بخش لاستیکی به جلوی خودرو و چرخ‌ها، این سیستم تا سرعت بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت کار می‌کند و به اعمال نیروی رو به پایین، کاهش اصطکاک و پایداری بیشتر کمک می‌کند.

هیوندای در حال سنجش دوام و عملکرد این سیستم است، جایی که ارزیابی خواهد کرد که آیا شروع به تعبیه این سیستم در خودروهای تولیدی خود کند یا خیر و این که این سیستم را در کدام خودروها بگنجاند.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
وبگردی