کد خبر: ۳۹۵۸۰
|
۰۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

نوجوانان زیر 17 سال فلوریدایی از دسترسی به شبکه‌های اجتماعی منع می‌شوند

قانونگذاران فلوریدا به محدود کردن دسترسی کودکان و نوجوانان به شبکه‌های اجتماعی رای دادند.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»به نقل ازرویترز، مجلس نمایندگان فلوریدا روز چهارشنبه لایحه ای را تصویب کرد که هدف آن منع کودکان زیر 17 سال از استفاده شبکه‌های اجتماعی است. این اتفاق به دنبال اقدامات مشابه در چندین ایالت جهت محدود کردن خطرات آنلاین برای نوجوانان انجام شده است.

این اقدام با رای هر دو حزب با 106 رای موافق در برابر 13 مخالف تصویب شد، این اقدام شبکه های اجتماعی را ملزم می‌کند تا حساب‌های افراد زیر 17 سال را مسدود کنند و از سیستم تأیید شخص ثالث برای بررسی افراد زیر سن قانونی استفاده کنند.

پل رنر، رئیس مجلس نمایندگان فلوریدا، گفت: «ما باید به اثرات مضر شبکه های اجتماعی بر رشد و رفاه فرزندانمان رسیدگی کنیم.»

این لایحه همچنین شرکت‌ها را ملزم می‌کند اطلاعات شخصی جمع‌آوری‌شده از حساب‌های بسته‌شده را حذف کنند و به والدین اجازه دهند از کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند، شکایت مدنی کنند.

این قانون اکنون برای بررسی به سنای ایالت فلوریدا می رود. حامیان گفتند که این اقدام برای محافظت از کودکان در برابر افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان ضروری است که به گفته آنها با استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی مرتبط است، که منتقدان می گویند جنبه های اعتیادآور آن به ویژه کودکان را آسیب پذیر می کند.

متا، با این قانون مخالفت کرد و گفت که اختیارات والدین را محدود می کند و نگرانی های مربوط به حریم خصوصی داده ها را افزایش می دهد. این شرکت افزود از قوانین فدرال برای فروشگاه‌های اپلیکیشن آنلاین حمایت می‌کند تا تأییدیه والدین را برای دانلود توسط نوجوانان زیر 16 سال تضمین کند.

مطالعه‌ای که در اوایل سال 2023 توسط مرکز تحقیقات پیو انجام شد، نشان داد که 62 درصد از نوجوانان 13 تا 17 ساله آمریکایی از اینستاگرام استفاده می‌کنند در حالی که 17 درصد از واتس‌اپ استفاده می‌کنند.

متا بیش از 98 درصد از درآمد خود را با تکیه بر تبلیغات دیجیتالی که با استفاده از داده های شخصی هدف گذاری شده اند، بدست می آورد. این شرکت در حال رقابت با برنامه ویدئویی کوتاه تیک تاک برای توجه کاربران جوان است. کمیسیون فدرال تجارت در ماه می(اردیبهشت -خداد) اعلام کرد که متا والدین کودکان را در مورد  کنترل افرادی که فرزندانشان در برنامه مسنجر کیدز با آنها ارتباط دارند، گمراه کرده است.

از جمله کارکردهای شبکه های اجتماعی که در این لایحه برجسته شده اند، ویژگی های طراحی اعتیاد آور، مضر، فریبنده یا مواردی هستند که نیاز بیش از حد یا اجباری به استفاده و تعامل با پلتفرم را القا می کنند. اما این اقدام، وب‌سایت‌ها و برنامه‌هایی را که کارکرد غالب آنها ایمیل، پیام‌رسانی یا پیامک است و همچنین سرویس‌های پخش، سایت‌های خبری، ورزشی و سرگرمی به همراه خرید آنلاین، سایت‌های بازی و دانشگاهی را معاف می‌کند.

یوتا اولین ایالت آمریکا است که قوانینی را برای تنظیم دسترسی کودکان به شبکه های اجتماعی در مارس 2023 تصویب کرد و پس از آن ایالت های دیگر مانند آرکانزاس، لوئیزیانا، اوهایو و تگزاس قوانینی را تصویب کرد. بسیاری از ایالت های دیگر نیز در حال بررسی مقررات مشابه هستند.

اتحادیه اروپا در سال 2015 قانونی را تصویب کرد که به رضایت والدین برای دسترسی کودکان به شبکه های اجتماعی نیاز دارد.

منبع: فارس

ارسال نظرات
وبگردی