کد خبر: ۳۹۵۹۵
|
۰۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰
با تایید یک دستگاه جدید؛

هوش مصنوعی ۳ نوع سرطان پوست را تشخیص می‌دهد

سازمان غذا و دارو آمریکا یک دستگاه پزشکی کوچک و مجهز به هوش مصنوعی تایید کرده که در ردیابی سه نوع سرطان پوست شایع به پزشکان کمک می کند.

به گزارش «نبض فناوری»، نیواطلس اعلام کرد، این ۳ بیماری عبارتند از سرطان سلول پایه، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم. ایجاد روشی دقیق تر برای شناسایی سرطان پوست به بیماران کمک می کند تا سریع تر به درمان مورد نیازشان دسترسی یابند.

سرطان پوست در صورتی که زودهنگام ردیابی شود به میزان زیادی قابل درمان است اما برای این منظور شناسایی سریع بیماری حیاتی است. تاکنون ردیابی بیماری به چشمان غیرمسلح یا آزمایش های بصری بزرگنمایی شده از پوست متکی است که نیازمند آموزش بالینی و تشخیص اولیه پزشکان مراقبت های اولیه است اما سازمان غذا و دارو آمریکا اخیرا یک دستگاه دارای هوش مصنوعی را تایید کرده که هر ۳ نوع سرطان پوست را شناسایی می کند.

کودی سیمونز یکی از بنیانگذاران شرکت «درماسنسور» سازنده این دستگاه می گوید: ما وارد عصر طلایی هوش مصنوعی مولد و پیش بینی کننده در صنعت خدمات درمانی شده ایم. این قابلیت ها در کنار دیگر فناوری های نوین مانندطیف سنجی و توالی یابی ژنتیکی، ردیابی و درمان بیماری را بهبود می بخشند.

نوک دستگاهی که «درماسنسور» ابداع کرده از طیف سنجی پراکندگی الاستیک(ESS) استفاده می کند. ESS فرایندی است که چگونگی پراکندگی فوتون ها هنگام انعکاس ساختارهای سلولی مختلف را ارزیابی می کند. ساختار سلولی و زیر سلولی متفاوت ضایعات پوستی بدخیم، نور را به شیوه ای متفاوت از ضایعات خوش خیم پراکنده می کنند. هوش مصنوعی که درماسنسور در دستگاهش به کار گرفته از تصاویر طیف‌سنجی برای ارائه اطلاعات به پزشکان برای کمک به ارزیابی ضایعات پوستی استفاده می‌کند.

تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا براساس آزمایش های بالینی انجام شده جهت ارزیابی کارآمدی دستگاه صادر شده است.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی