کد خبر: ۳۹۷۰۷
|
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۳
رییس آزمایشگاه IT اعلام کرد،

نحوه ارزیابی خدمات رایانش ابری و توزیع محتوا در کشور

رییس آزمایشگاه IT پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از پروژه ملی ارزیابی خدمات رایانش ابری در راستای پایش استانداردهای خدمات شبکه ملی اطلاعات خبر داد.

به گزارش «نبض فناوری»، مهدی حسین پور در ارتباطات با پروژه ملی آزمایشگاه ارزیابی خدمات رایانش ابری و خدمات توزیع محتوای کشور گفت: آزمایشگاه ارزیابی خدمات توزیع محتوا و رایانش ابری، با هدف ارزیابی کیفیت ارائه خدمات توزیع محتوا و رایانش ابری در کشور ایجاد شده است.

وی همچنین با اشاره به جزئیات این پروژه گفت: این سامانه امکان ارزیابی کیفیت نحوه توزیع محتوا بر اساس پارامترهای کیفیت سرویس شبکه در مکان‌های مختلف کشور و افزایش سرعت بارگذاری وب سایت‌های استفاده کننده از خدمات توزیع محتوا را دارد.

حسین پور افزود: در این سامانه همچنین، نحوه ارائه خدمت رایانش ابری در بخش‌های مختلف مربوطه شامل زیرساخت فیزیکی، کیفیت و سرعت ارائه خدمات، ویژگی‌هایی امنیتی و قابلیت‌های کسب و کاری ارزیابی و مورد سنجش قرار می‌گیرند.

رئیس آزمایشگاه IT پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نحوه ارزیابی خدمات رایانش ابری و خدمات توزیع محتوای کشور در سامانه مذکور، توضیح داد: ارزیابی خدمات فوق به دو صورت خودکار و مبتنی بر پارامترهای استخراج شده توسط موتورهای نرم‌افزاری و عینی مبتنی بر تجربه افراد خبره این حوزه‌ها انجام می‌شود. در بخش اتوماتیک موتورهای نرم‌افزار به صورت خودکار و در زمان‌های مشخص، کیفیت سرویس را رصد و نتایج را در سامانه ارائه می‌کنند.

وی در پایان بیان کرد: در بخش دیگر ارزیابی افراد خبره، آزمون‌هایی که نیازمند تجربه و دانش افراد خبره دارد را انجام و نتایج را در سامانه ثبت می‌کنند، همچنین تلفیق دو ارزیابی خودکار و عینی، دقت نتایج ارزیابی را در سامانه بالا برده و نتایج آن را قابل استناد تر می‌کند.

لازم به ذکر است نمایش متوسط کیفیت خدمات، مشاهده اطلاعات مربوط به ارائه دهندگان خدمات cloud و خدمات CDN، ثبت درخواست آزمون کارکردی (غربالگری) برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری و CDN از جمله امکانات این سامانه است که ذی‌نفعان آن، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای رصد شبکه ملی اطلاعات، اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت در راستای رصد ارائه سرویس، اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ابری و اپراتورهای ارائه دهند خدمات توزیع محتوا(CDN) می‌باشند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
وبگردی