کد خبر: ۳۹۷۶۴
|
۲۱ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۱:۱۲

سامسونگ برای قابلیت تشخیص آپنه خواب گلکسی واچ از FDA تأییدیه گرفت

این قابلیت که در سه‌ماهه سوم سال 2024 عرضه می‌شود، می‌تواند وقفه‌های تنفسی در حین خواب را تشخیص دهد.

به گزارش نبض فناوری، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأییدیه استفاده از قابلیت تشخیص آپنه خواب را برای گلکسی واچ سامسونگ صادر کرد. این قابلیت در اپلیکیشن کنترل سلامت سامسونگ در سه‌ماهه سوم 2024 برای کاربران آمریکایی عرضه می‌شود. این ویژگی برای تشخیص وقفه‌های تنفسی در حین خواب کاربرد خواهد داشت.

براساس گزارش ورج، کاربران برای استفاده از این قابلیت باید به‌مدت 10 شب با گلکسی واچ روشن بخوابند تا این ساعت دو بار در شب (هرکدام برای مدت حداقل چهار ساعت است) خواب آن‌ها را ارزیابی کند. گلکسی واچ می‌تواند سطح اکسیژن خون کاربر را در طول شب کنترل کند تا ببیند آیا کاهش می‌یابد یا خیر – که این خود نشانه‌ای رایج از آپنه خواب و سایر اختلالات خواب است.

وقفه‌های تنفسی در هنگام خواب یکی از علائم کلیدی آپنه خواب مرکزی و آپنه انسدادی خواب است؛ در مورد اول، مغز سیگنال‌ها را به عضلات تنفسی ارسال نمی‌کند و در مورد دوم، عضلات گلو مانع از رسیدن هوا به ریه‌ها می‌شود.

قابلیت تشخیص آپنه خواب در گلکسی واچ‌ها

سامسونگ برای قابلیت تشخیص آپنه خواب گلکسی واچ از FDA تأییدیه گرفت

پزشکان هشدار می‌دهند که ساعت‌های هوشمند ابزارهای غیرقابل اعتمادی برای تشخیص آپنه خواب و سایر اختلالات سلامتی هستند، بااین‌حال این امر مانع از آن نشده که شرکت‌های فناوری این قابلیت‌ها را به گجت‌های پوشیدنی خود نیاورند. براساس برخی گزارش‌ها، اپل نیز درحال کار روی قابلیت‌های پیشرفته نظارت بر سلامت، ازجمله آپنه خواب و فشار خون بالا، برای اپل واچ بعدی خود است؛ اما FDA هنوز آن را تأیید نکرده. البته اپل هنوز با مشکلات نقض پتنت شرکت مسیمو برای استفاده از قابلیت نظارت اکسیژن خون هم دست‌وپنجه نرم‌ می‌کند.

هنوز مشخص نیست کدام‌یک از ساعت‌های هوشمند سامسونگ به قابلیت تشخیص آپنه مجهز می‌شوند، اما احتمالاً سری گلکسی واچ 5 و سری گلکسی واچ 6 از این قابلیت پشتیبانی کنند.

آپنه خواب یک بیماری شایع و مزمن خواب است که اغلب تشخیص داده نمی‌شود. این اختلال باعث می‌شود که فرد هنگام خواب نفس نکشد که منجر به اختلال در تأمین اکسیژن می‌شود. پس این مشکل می‌تواند سبب پایین آمدن کیفیت خواب و درنتیجه خستگی در طول روز شود. آپنه خواب حتی ممکن است خطر بیماری‌های قلبی-عروقی مانند فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، آریتمی‌های قلبی و سکته را افزایش دهد.

بنیاد ملی خواب می‌گوید که حدود 25 درصد از مردان و 10 درصد از زنان در ایالات‌متحده به آپنه خواب دچار هستند. قابلیت جدید سامسونگ می‌تواند به این افراد در تشخیص این اختلال کمک کند تا بتوانند با مراجعه به پزشک آن را درمان یا کنترل کنند.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
وبگردی