کد خبر: ۳۹۸۳۹
|
۲۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۳

ربات انسان‌نمای «مجیک‌لب» خانه‌داری می‌کند

ربات انسان‌نمای مجیک‌بات به درجه‌ای از پیشرفت رسیده است که می‌تواند یک مارشمالو را برشته کند، لباس‌ها را تا کند و برقصد.

ربات انسان‌نمای «مجیک‌لب» خانه‌داری می‌کند

به گزارش نبض فناوری، استارت‌آپ «مجیک‌لب»(MagicLab) که یک استارت‌آپ نوآور و متخصص در ساخت و توسعه ربات‌های انسان‌نماست، به تازگی از ویدیوی جالبی رونمایی کرده است که آخرین ساخته خود به نام «مجیک‌بات»(MagicBot) را به نمایش می‌گذارد.

این ربات انسان‌نما در این ویدیو به شکل چشمگیری یک مارشمالو را کباب می‌کند، ترفندهای جادویی را اجرا می‌کند و حتی حرکتی را به عنوان رقص انجام می‌دهد. این فیلم نشان دهنده مهارت و چابکی قابل توجه این ربات در دستکاری اشیا است.

شرکت مجیک‌لب در ماه ژانویه از طراحی ربات انسان‌نمای خود پرده برداشت و آن را به عنوان یک رقیب سرسخت برای ربات چابک اطلس(Atlas) ساخته شرکت بوستون داینامیکس(Boston Dynamics) معرفی کرد و در این رونمایی تعادل و مهارت فوق‌العاده ربات خود را به نمایش گذاشت.

مهارت‌های چشمگیر

در صحنه ابتدایی ویدیو که توسط «مجیک‌لب» به اشتراک گذاشته شده است، این ربات که از راه دور کنترل می‌شود، یک سیخ در دست می‌گیرد تا یک مارشمالو را به سیخ بکشد، سپس آن را با دقت روی یک کباب پز کباب می‌کند. مجیک‌بات در مرحله بعد، لباس‌های کودک را به خوبی تا می‌کند و آنها را در یک سبد قرار می‌دهد.

این ربات با رقصیدن با موسیقی و آبیاری گیاهی با لمس ظریف برگ‌ها همه را شگفت‌زده می‌کند و مراقبت و دقتی به مانند انسان‌ را به نمایش می‌گذارد.

مجیک‌بات همچنین در نقش یک جادوگر، یک تخم مرغ را به یک توپ تبدیل می‌کند و مهارت چشمگیر خود را در دست زدن به اشیاء کوچک و سازگاری با کارهای مختلف روزمره با نرمی و چابکی به نمایش می‌گذارد.

این مهارت‌ها با استفاده از ترکیبی از محرک‌های مینیاتوری سروو(servo) با گشتاور بالا و حسگرهای فشار حساس چند بعدی امکان‌پذیر شده که به ربات کمک کرده مهارت فوق‌العاده‌ای از خود نشان دهد.

به گفته توسعه دهندگان، شش محرک سروو مینیاتوری شده در فعال کردن طیف گسترده‌ای از وظایف دستکاری اشیا، تسهیل تجربه مدیریت بصری و سریع بسیار مفید هستند.

دست‌های این ربات با دقت موقعیت‌یابی زیرمیلی‌متری و ظرفیت حمل بار چندین کیلوگرمی می‌تواند اجسام با اشکال، اندازه‌ها، اوزان و مواد تشکیل دهنده مختلف از جمله اقلام ظریف و لغزنده را به ‌خوبی در اختیار بگیرد.

تیم سازنده ادعا می‌کند که دست مجیک‌بات می‌تواند تقریباً ۷۰ درصد از تمام حرکات دست انسان را تقلید کند و به پتانسیل گسترده آن در حوزه‌های مختلف اشاره دارد.

تطبیق‌پذیری مجیک‌بات ایجاد انقلابی در زمینه‌های متعدد، از وظایف صنعتی تخصصی گرفته تا کاربردهای خدماتی، حمل و نقل مواد خطرناک، خدمات عمومی و عملیات خانگی را نوید می‌دهد.

یک ربات پیشرفته

ربات‌های انسان‌نمای معمولی به دلیل محدودیت‌های قدرت و مسائل مربوط به حفظ تعادل، هنگام انجام حرکات شیرین‌کاری با موانع مهمی مواجه می‌شوند.

اکنون شرکت مجیک‌لب که به تازگی به این حوزه وارد شده است، اتصالات موتور و محرک‌های سفارشی را برای غلبه بر این چالش‌ها ابداع کرده و مانورهایی را ممکن کرده که قبلا منحصر به سیستم‌های هیدرولیکی مانند ربات اطلس بود.

ربات انسان‌نمای مجیک‌بات ماژول‌های موتوری و قابلیت‌های گشتاور قابل توجهی را ارائه می‌دهد. این ماژول‌ها همراه با محرک‌های تخصصی، ربات را قادر می‌سازند تا نوسانات ولتاژ را کنترل کنند و طبق تنظیم به دستکاری دقیق دست یابند.

همچنین توزیع وزن به سمت ران‌ها و باسن ربات، ثبات دینامیکی و قدرت مانور آن را در هنگام جهش و پرش افزایش می‌دهد.

این شرکت همچنین ادعا می‌کند که طراحی الکتریکی آن از نظر عملکرد، بهینه است و از همتایان هیدرولیک پیشی می‌گیرد و در عین حال هزینه کمتر، جمع و جور بودن و ساختاری سبک‌تر را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، سیستم محرک الکتریکی آن مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و خطرات زیست محیطی مرتبط با نشت مایعات را به حداقل می‌رساند.

مجیک‌لب ادعا می‌کند که این رویکرد نوآورانه نوید دهنده عصر جدیدی در رباتیک انسان‌نماست، جایی که چابکی، مقرون به صرفه بودن و پایداری به طور یکپارچه همگرا می‌شوند.

مجیک‌لب ربات انسان‌نمای خود را به عنوان یک ربات همه کاره برای استقرار در سناریوهای مختلف تصور می‌کند که چابکی این ربات، آن را قادر می‌سازد تا در شرایط پیچیده قدرت مانور داشته باشد و آن را برای ماموریت‌های جستجو و نجات که در آن گذر از موانع بسیار مهم است، مناسب می‌کند.

این ربات فراتر از استفاده امدادی، در زمینه‌های مختلفی مانند ورزش، سرگرمی، اتوماسیون صنعتی، تدارکات و حمل و نقل نویدبخش است. این شرکت ادعا می‌کند که با افزایش بازدهی کاری و کاهش بار کاری انسان، قصد دارد این بخش‌ها را با قابلیت‌های چند وجهی خود متحول کند.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی