کد خبر: ۳۹۸۷۸
|
۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۸

ساخت ابزاری هوشمند برای افزایش مهارت‌های شناختی کودکان

محققان کشور با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی ابزاری هوشمند در جهت ارتقای بهینه مغز کودکان طراحی و تولید کردند تا در دوره حیاتی زیر پنج سال دستیاری تخصصی و کاربردی برای والدین باشد.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»در این فعالیت علمی و تحقیقی اساتید و پژوهشگران حوزه روانشناسی، هوش مصنوعی و علوم شناختی موفق به توسعه اپلیکیشنی کاربردی جهت آگاهی‌بخشی به والدین دارای کودکان زیر پنج سال شدند.

این ابزار هوشمند، به عنوان همراه هوشمند والدین با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی زیر نظر متخصصان کودک، راهکارهایی را جهت ارزیابی سلامتی و افزایش مهارت‌ها و توانمندی‌های شناختی، حسی-حرکتی و اجتماعی- عاطفی کودکان ارائه می‌کند.

دکتر محمدرضا ابوالقاسمی دهاقانی، عضو هیات علمی گروه هوش مصنوعی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اعلام کرد: با توجه به سرعت رشد مغز کودکان در پنج سال اول زندگی و اهمیت ارزیابی منظم و ارتقای شناختی در سال‌هایی که بیشترین اثربخشی را دارد، هدف این اپلیکیشن بازی، فراهم کردن امکان دسترسی به ارزیابی و ارتقای شناختی کودکان برای تمامی والدین در سراسر کشور است.

وی افزود: هر کودکی نیازها، توانایی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی دارد، پذیرش این تفاوت‌ها و تلاش برای ارتقای هر کودک در هر مرحله از فرایند رشدی خود، این گروه را به سمت ارائه محتوایی شخصی‌سازی شده متناسب با ویژگی‌های شناختی هر کودک به کمک ابزارهای دقیق هوش مصنوعی هدایت کرده است.

وی با بیان اینکه گاهی مشکلات تکاملی و رشدی زمانی خود را نشان می‌دهند که دوره طلایی برای مداخله و به دست آوردن بهترین نتیجه از دست رفته است، تاکید کرد: آگاه‌سازی والدین در فرایند فرزندپروری، بدون ایجاد استرس و نگرانی مخرب می‌تواند آینده‌ای سالم و با نشاط را برای فرزندانمان تضمین کند.

دکتر ابوالقاسمی با اشاره به اینکه بهترین راه برای آموزش به کودکان از طریق بازی است و والدین اولین و آگاه‌ترین هم‌بازی‌های کودکان خود هستند، خاطر نشان کرد: تقویت مهارت‌های زبانی، حرکتی، اجتماعی و حل مسئله به کمک بازی‌هایی متناسب با نیاز و توانمندی‌های هر کودک به صورت شخصی‌ سازی شده، بهترین جعبه ابزاری است که هر والدی باید به آن مجهز باشد.

وی اضافه کرد: در این راستا این اپلیکیشن بازی‌هایی به والدین پیشنهاد می‌دهد که بتوانند در محیط خانه با ابزارهای بسیار ساده با کودکان خود انجام دهند و با آشنایی با اهداف هر بازی آن را مؤثرتر به کار برده و کمبود بازی با همسالان را تا حد خوبی جبران کنند.

به نقل از روابط عمومی ستاد علوم شناختی معاونت علمی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: به دست آوردن اطلاعات علمی و دقیق پزشکی و روانشناسی در برهه‌های حساس کودکی برای والدین بسیار ارزشمند است. اگر این اطلاعات به صورت غربال شده و متناسب با سن و ویژگی‌های رشدی هر کودک در دسترس قرار بگیرد، می‌تواند این نیازمندی را به بهترین نحو برآورده کند و تیم ما با به‌کارگیری متخصصان حوزه سلامت و روانشناسی کودک این امکان را فراهم آورده است تا هر والد به محتوای علمی مورد نیاز خود به سهولت و با زبان ساده دسترسی داشته باشد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
پیش از برگزاری انتخابات؛ ایکس در هندوستان دردسر درست کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 28 اسفند 1403 پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین
برای پیروی از قوانین ترکیه؛ «تردز» در ترکیه تعطیل شد
وبگردی