کد خبر: ۳۹۹۵۸
|
۰۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۱

مدیرعامل سابق گوگل: هوش مصنوعی بهره‌وری افراد را دو برابر می‌کند

«اریک اشمیت» باور دارد که اگرچه هوش مصنوعی ممکن است به خودکارسازی مشاغل مختلف منتهی شود، اما به بهره‌وری افراد نیز کمک می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، اریک اشمیت در اجلاس FII میامی آمریکا درباره جنبه‌های مختلف هوش مصنوعی صحبت کرده است. به اعتقاد او، این فناوری می‌تواند بهره‌وری افراد را تا دو برابر افزایش دهد. او همچنین گفته است که هوش مصنوعی درحال‌حاضر می‌تواند جایگزین برخی مشاغل در زمینه‌های حقوقی و برنامه‌نویسی شود؛ این فناوری به‌زودی حتی می‌تواند جایگزین استاد‌های دانشگاه و مدیران نیز شود.

افزایش بهره‌وری افراد با هوش مصنوعی

اشمیت در صحبت‌های خود به فرایند اتوماسیون‌سازی مشاغل در اثر رونق‌گرفتن هوش مصنوعی اشاره کرد. او سپس به برخی مشاغل پرداخت که اکنون نیز مدل‌های زبانی بزرگ می‌توانند قسمتی از فعالیتشان را انجام دهند. برای مثال، در مشاغل حقوقی، هوش مصنوعی می‌تواند در خلاصه‌‌سازی مدارک کمک کند؛ یا درزمینه برنامه‌نویسی، افرادی که دراین‌زمینه تبحر دارند، شغل خود را از دست نمی‌دهند، اما کسانی که معمولاً فرایندهای ساده کدنویسی را انجام می‌دهند، ممکن است شغل خود را به هوش مصنوعی واگذار کنند. از سویی، بهره‌وری افراد ماهر با کمک هوش مصنوعی بالا می‌رود.

او معتقد است که بدترین مشاغل احتمالاً پیش از همه خودکار خواهند شد:

«از لحاظ تاریخی، اتوماسیون تمایل دارد جایگزین خطرناک‌ترین و کم‌درآمدترین مشاغل شود.»

به عقیده اشمیت، به‌طور کلی مشاغلی که در اولویت نیستند و به‌عبارتی در میانه قرار دارند، ممکن است طی فرایند اتوماسیون، با هوش مصنوعی جایگزین شوند. اشمیت که از سال 2001 تا 2011 مدیرعامل گوگل بود، گفت که شغل‌های استادهای دانشگاه و مدیران نیز چندان در امان نیستند و احتمالاً در آینده هوش مصنوعی جای آن‌ها را می‌گیرد.

برخی از مخالفان رویکرد اشمیت می‌گویند که هوش مصنوعی نمی‌تواند تجربیات غنی انسانی را به‌خوبی اجرا کند؛ اما به عقیده اشمیت، این فناوری از رفتارهای بشر یاد می‌گیرد و آن‌ها را تعمیم می‌دهد.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
پیش از برگزاری انتخابات؛ ایکس در هندوستان دردسر درست کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 28 اسفند 1403 پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین
وبگردی