کد خبر: ۳۹۹۸۹
|
۰۸ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۰:۴۹

انویدیا از گرافیک‌‌های RTX 500 و RTX 1000 برای لپ‌تاپ‌های ورک‌استیشن رونمایی کرد

گرافیک‌های جدید انویدیا برای ورک‌استیشن‌های سبک و باریک ساخته شده‌اند و برای کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مناسب هستند.

به گزارش «نبض فناوری»، جدیدترین گرافیک‌های لپ‌تاپ انویدیا به نام‌های RTX 500 و RTX 1000 در جریان کنگره جهانی موبایل 2024 معرفی شدند. این GPUها که برای لپ‌تاپ‌های ورک‌استیشن باریک و سبک ساخته شده‌اند، درزمینه گیمینگ عملکرد چندان بالایی ندارند، بااین‌حال برای انجام کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توان روی آن‌ها حساب باز کرد.

با این GPUها نمی‌توانید بازی‌های روز را با بالاترین کیفیت اجرا کنید و درحقیقت بیشتر محققان، تولیدکنندگان محتوا و تدوین‌گران ویدیو که نیاز به قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در لپ‌تاپ‌های سبک و باریک دارند، باید به سراغ محصولات مجهز به این گرافیک‌ها بروند.

مشخصات گرافیک‌های RTX 500‌ و RTX 1000 انویدیا

به گفته انویدیا، این GPUها مبتنی بر معماری Ada Lovelace هستند و درزمینه رهگیری پرتو در مقایسه با نسل قبلی خود تا دو برابر عملکرد بهتری دارند. انویدیا در این گرافیک‌ها از نسل سوم هسته‌های رهگیری پرتو و نسل چهارم هسته‌های تنسور استفاده کرده است. این هسته‌ها باعث بهبود چشمگیر عملکرد آن‌ها درزمینه کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می‌شوند.

انویدیا از گرافیک‌‌های RTX 500 و RTX 1000 برای لپ‌تاپ‌های ورک‌استیشن رونمایی کرد

گرافیک انویدیا RTX 500 به 4 گیگابایت حافظه اختصاصی و RTX 1000 به 6 گیگابایت حافظه اختصاصی مجهز شده است. طبق ادعای انویدیا، این GPUها درزمینه عملکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی به‌ترتیب قدرتی برابر 154 و 193 TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) دارند.

گرافیک RTX 500 در مقایسه با محصولاتی که کارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را تنها با CPU انجام می‌دهند، درزمینه ویرایش تصویر تا سه برابر سریع‌تر، درزمینه عملکرد گرافیکی برای رندرگیری سه‌بعدی تا 10 برابر سریع‌تر و درزمینه هوش مصنوعی مولد برای مدل‌سازی‌های مختلف تا 14 برابر سریع‌تر است.

GPUهای جدید انویدیا از فناوری DLSS 3 پشتیبانی می‌کنند و به انکدر نسل هشتم با پشتیبانی از AV1 مجهز شده‌اند. به گفته انویدیا، فرمت AV1 در مقایسه با H.264 تا 40 درصد بهره‌وری انرژی بالاتری دارد.

درنهایت باید گفت که لپ‌تاپ‌های مجهز به گرافیک‌های انویدیا RTX 500‌ و RTX 1000 در بهار آینده روانه بازار می‌شوند و شرکت‌هایی مانند دل‌، اچ‌پی، لنوو و MSI سازنده آن‌ها خواهند بود.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
پیش از برگزاری انتخابات؛ ایکس در هندوستان دردسر درست کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 28 اسفند 1403 پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین
برای پیروی از قوانین ترکیه؛ «تردز» در ترکیه تعطیل شد
وبگردی