کد خبر: ۴۰۰۰۱
|
۰۹ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۱:۴۷

یکی از کوچکترین ماهی‌های جهان صدایی به بلندی شلیک گلوله دارد!

دانشمندان می‌گویند یکی از کوچک‌ترین ماهی‌های جهان، به اندازه عرض ناخن یک انسان بالغ، می‌تواند صدایی به بلندی شلیک گلوله تولید کند.

به گزارش «نبض فناوری»، بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا، ماهی دانیونلای 12 میلی متری که در نهرهای میانمار یافت می شود، صداهایی بیش از 140 دسی بل تولید می کند.

این مقاله می‌گوید رایج‌ترین مکانیسم در ماهی‌ها برای تولید صدا شامل ارتعاشات بادکنک شناوری آن‌ها و انقباضات ماهیچه‌های خاصی است.

با این حال، مکانیسم تولید صدای این ماهی، که دارای کوچک‌ترین مغز شناخته‌شده در بین مهره‌داران است، ناشناخته بود زیرا مکانیسم‌های ماهیچه‌ای مرتبط با بادکنک شناوری توضیح قابل قبولی برای منشا صدا ارائه نمی‌کردند.
دانشمندان در برلین دریافته‌اند که این ماهی دارای سیستم تولید صدای منحصربه‌فردی است که شامل غضروف، دنده خاص و عضله مقاوم در برابر خستگی است. این به ماهی اجازه می دهد تا پالس های سریع و بلند تولید کند.
دانشمندان مشخص نکرده اند که چرا ماهی چنین صداهای بلندی تولید می کند، اما پیشنهاد کردند که می تواند به حرکت در آب های تیره کمک کند یا یک تاکتیک تهاجمی است که توسط نرها برای هشدار دادن به رقابت استفاده می شود.

منبع/ فارس

ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
پیش از برگزاری انتخابات؛ ایکس در هندوستان دردسر درست کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 28 اسفند 1403 پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین
برای پیروی از قوانین ترکیه؛ «تردز» در ترکیه تعطیل شد
وبگردی