کد خبر: ۴۰۰۶۶
|
۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۹:۳۰
در جستجوی یخ آب؛

کاوشگر ماه ناسا در یک قدمی پرتاب

ناسا اعلام کرد کاوشگر جدید ماه آماده است و 80 درصد آن ساخته شده است. این ابزار درباره یخ آب در قطب جنوب ماه تحقیق می کند.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، کاوشگر آینده ماه ناسا یک گام به آغاز ماموریت خود نزدیک شده است. این ربات چرخدار که VIPER نام گرفته، قرار است سال جاری به ماه پرتاب شود.

ناسا در یک پست وبلاگی نوشت: تمام ابزارهای پرواز VIPER نصب شده اند و 80 درصد کاوشگر ساخته شده است. این دستاوردی مهم است و نشان دهنده پیشرفت تیم سازنده است.

VIPER قرار است در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود بیاید و یخ آب و دیگر منابع را برای پشتیبانی از فضانوردان ماموریت های آرتمیس 3 که قرار است 2026میلادی انجام شود، جستجو کند.

این کاوشگر قرار است 100 روز در منطقه قطب جنوب ماه گشت بزند و داده هایی درباره مکان یخ آب و میزان سهولت دسترسی به آن را فراهم کند. VIPER نخستین ماموریت نقشه برداری منابع در یک سیاره دیگر در منظومه شمسی است. نقشه این منابع گامی مهم در جهت اقامت طولانی مدت فضانوردان در این سیاره است.

پیش از این ماهواره هایی که دور ماه مدار می زدند داده هایی در خصوص آب روی سیاره جمع آوری کرده اند اما VIPER به سطح سیاره نزدیک تر می شود و با کمک ابزارهای علمی اش آن را اسکن و از سوی دیگر خاک ماه را تا عمق یک متری بررسی می کند. برخی از مناطقی که VIPER بررسی خواهد کرد دهانه هایی هستند که همیشه در سایه قرار دارند و جزو سردترین نقاط منظومه شمسی به شمار می روند. محققان معتقدند در اعماق این دهانه ها یخی وجود دارد که میلیاردها سال دست نخورده باقی مانده است.

VIPER هنگام انجام این ماموریت در معرض شرایط محیطی خشن ماه و دمای بسیار سرد مناطق همیشه سایه در سیاره قرار می گیرد و از سوی دیگر باید روی سطحی ناهموار حرکت کند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 3 اردیبهشت 1403 کارمزد بیت‌کوین صعودی یا نزولی است؟
جایگزین باتری‌های لیتیوم یونی؛ باتری که در چند ثانیه شارژ می‌شود
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول اردیبهشت 1403 هاوینگ بیت‌کوین فرا رسید
به دلیل نگرانی از ایمنی داده‌ها؛ هلند استفاده از فیس‌بوک را ممنوع می‌کند
وبگردی