کد خبر: ۴۰۲۰۰
|
۲۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰
ایلان ماسک:

هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ از هر انسانی باهوش‌تر خواهد بود

ایلان ماسک معتقد است که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند از باهوش‌ترین انسان‌ جهان پیشی بگیرد و شاید حتی تا سال ۲۰۲۹ از تمام بشریت باهوش‌تر باشد.

به گزارش «نبض فناوری»، ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس و مدیرعامل توییتر معتقد است که هوش مصنوعی(AI) تا سال ۲۰۲۵ و تا سال ۲۰۲۹ از کل بشریت باهوش‌تر خواهد بود.

آی‌ای اعلام کرد، ماسک در ایکس نوشته است: هوش مصنوعی احتمالا سال آینده باهوش‌تر از هر انسانی خواهد بود. تا سال ۲۰۲۹، هوش مصنوعی احتمالا از مجموع همه انسان‌ها باهوش‌تر است.

ایلان ماسک نسبت به هوش عمومی مصنوعی(AGI) خوش‌بین است.

ماسک در سال‌های اخیر نظرات خود را در مورد هوش مصنوعی بسیار واضح بیان کرده است. به عنوان مثال، در ماه نوامبر سال ۲۰۲۳، ماسک چشم انداز خود را از آینده‌ای به اشتراک گذاشت که در آن هوش مصنوعی هر کاری انجام می‌دهد.

در جریان گفتگو با ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی، او دیدگاه خود را برای آینده هوش مصنوعی در سراسر جهان به اشتراک گذاشت. ماسک به سوناک توضیح داد: هوش مصنوعی، مخرب‌ترین نیروی تاریخ است.

ری کورزویل(Ray Kurzweil) آینده پژوه، نیز به جو روگان می‌گوید که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۹ به هوش انسانی دست خواهد یافت.

او می‌گوید: ما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم، اما به آن خواهیم رسید. من در واقع محافظه کار در نظر گرفته می‌شوم. مردم فکر می‌کنند که این اتفاق سال آینده یا سال بعد خواهد افتاد. ما برای اولین بار چیزی خواهیم داشت که باهوش‌تر از باهوش‌ترین انسان باشد. زمانی فرا می‌رسد که هیچ شغلی لازم نیست. اگر می‌خواهید شغلی برای رضایت شخصی داشته باشید، می‌توانید اما هوش مصنوعی قادر به انجام همه کارها خواهد بود.

سرعت هوش مصنوعی سریع‌تر از هر فناوری دیگری است که در تاریخ دیده‌ام. به نظر می‌رسد که توانایی آن حداقل پنج برابر، شاید ۱۰ برابر در سال افزایش می‌یابد و دولت عادت ندارد با این سرعت حرکت کند.

کورزویل و ماسک در مورد هوش عمومی مصنوعی(AGI) صحبت می‌کنند که با هوش مصنوعی‌هایی که ممکن است با آنها آشنا باشید، مانند مدل‌های زبانی بزرگ(LLM)، چت‌بات‌ها، یا تولیدکنندگان هنر بسیار متفاوت است.

ظهور هوش عمومی مصنوعی در راه است

در حالی که تعاریف در مورد آنچه که یک هوش عمومی مصنوعی حقیقی را توصیف می‌کند با هم متفاوت است، اکثر آنها موافقند که چنین چیزی در مکالمه و توانایی از یک انسان قابل تشخیص نیست و کارایی بسیار بیشتری دارد. همچنین نیازی به توقف برای خوردن، خوابیدن یا استراحت پس از یک روز کاری سخت ندارد.

در حالی که این، ترس از خدا را در برخی ایجاد می‌کند، برخی دیگر امیدوارتر هستند که ظهور یک هوش عمومی مصنوعی می‌تواند بزرگترین واقعه از گذشته تاکنون باشد. سم آلتمن، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت اُپن ای‌آی(OpenAI) به مجله تایم توضیح داده است: من فکر می‌کنم هوش عمومی مصنوعی قدرتمندترین فناوری است که بشر تاکنون اختراع کرده است.

اگر به هزینه‌های هوش و برابری آن، کاهش هزینه‌ها، افزایش بسیار زیاد کیفیت و کارهایی که مردم می‌توانند با آن انجام دهند فکر کنید، دنیای بسیار متفاوتی است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 3 اردیبهشت 1403 کارمزد بیت‌کوین صعودی یا نزولی است؟
جایگزین باتری‌های لیتیوم یونی؛ باتری که در چند ثانیه شارژ می‌شود
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول اردیبهشت 1403 هاوینگ بیت‌کوین فرا رسید
به دلیل نگرانی از ایمنی داده‌ها؛ هلند استفاده از فیس‌بوک را ممنوع می‌کند
وبگردی