کد خبر: ۴۰۳۰۲
|
۰۵ فروردين ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۰

حذف تراشه‌های اینتل و AMD در رایانه‌های دولتی چین

فایننشیال تایمز روز یکشنبه گزارش کرد چین دستورالعمل های جدیدی را ارائه کرده است که بر اساس آنها، ریزپردازنده های آمریکایی ساخت اینتل و AMD، به تدریج از رایانه‌ها و سرورهای دولتی حذف می‌شوند.

به گزارش «نبض فناوری» این اقدام در حالی صورت می گیرد که بهار گذشته، اداره فضای سایبری چین در بیانیه‌ای به اپراتورهای زیرساخت‌های حساس، نسبت به خرید محصولات میکرون هشدار داد و اعلام کرد که خطرات امنیت سایبری نسبتا جدی را در محصولات این شرکت آمریکایی که در این کشور به فروش رفته، مشاهده کرده است. این هشدار در حالی مطرح شد که آمریکا در اکتبر، صادرات تراشه‌های پیشرفته و فناوری ساخت آنها به چین را ممنوع کرده بود.

همچنین دولت چین در راستای کارزار کاهش وابستگی به واردات غربی و تقویت صنعت نیمه‌رسانای داخلی، از خودروسازان برقی این کشور خواسته است تا خرید از شرکت‌های تولیدکننده تراشه‌ خودروی بومی را افزایش دهند. به گفته منابع آگاه، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، اکنون به شرکت‌ها مستقیما اعلام کرده است در صورت امکان، از نیمه‌رساناهای خارجی اجتناب کنند. این به معنای آن است که شرکت‌های تراشه خارجی، باید محصولات خود را از طریق یک کارخانه چینی مانند SMIC تولید کنند.

این تحولات منعکس کننده تلاش های مضاعف چین برای تقویت صنعت فناوری خود در واکنش به اقدامات آمریکا برای محدود کردن توسعه تراشه چین از طریق تحریم ها و محدودیت ها روی فروش فناوری پیشرفته است.

پکن به حمایت از صنعت تراشه داخلی برخاسته که می‌داند از رقیبان خارجی عقب‌تر است اما برای پشتیبانی از اقتصاد و حفظ برتری ژئوپلیتیکی، حائز اهمیت به شمار می‌رود. دستورالعمل های اخیر، مطابق با تعهدات امسال برای بسیج کردن همه ابزارهای در اختیار برای به گرفتن برتری فناوری از آمریکا و کشورهای دیگر است.

 

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
پیش از برگزاری انتخابات؛ ایکس در هندوستان دردسر درست کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 28 اسفند 1403 پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین
برای پیروی از قوانین ترکیه؛ «تردز» در ترکیه تعطیل شد
وبگردی