کد خبر: ۴۰۳۵۵
|
۱۰ فروردين ۱۴۰۳ | ۱۱:۵۰

پرتاب ماهواره‌های جدید «استارلینک» به تعویق افتاد

گروه جدیدی از ماهواره‌های «استارلینک» شرکت «اسپیس‌ایکس» قرار بود روز پنجشنبه ۲۸ مارس از کالیفرنیا پرتاب شوند اما این پرتاب یک روز به تعویق افتاد.

به گزارش نبض فناوری، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) پرتاب یک گروه دیگر از ماهواره‌های اینترنتی «استارلینک»(Starlink) خود را به تعویق انداخته است.

اسپیس اعلام کرد، یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) حامل ۲۲ ماهواره استارلینک قرار بود روز پنجشنبه ۲۸ مارس از «پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ» در کالیفرنیا بلند شود اما اسپیس‌ایکس پیش از آغاز سوخت‌رسانی موشک، این تلاش را متوقف کرد. اسپیس‌ایکس اکنون روز ۲۹ مارس ساعت ۱۰:۳۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی را هدف قرار داده است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اولین مرحله فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب برای یک فرود عمودی به زمین بازخواهد گشت تا روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین شرکت اسپیس‌ایکس در اقیانوس آرام فرود بیاید.

براساس توضیحات ماموریت اسپیس‌ایکس، این پانزدهمین پرتاب و فرود برای این تقویت‌کننده ویژه خواهد بود.

مرحله بالایی فالکون ۹ به حمل کردن ۲۲ ماهواره استارلینک به سمت مدار پایین زمین ادامه خواهد داد تا آنها را حدود ۶۲ دقیقه پس از پرتاب مستقر کند.

این پرتاب مجدد برنامه‌ریزی‌شده، سی‌امین پرواز فالکون ۹ در سال ۲۰۲۴ و بیستمین پروازی است که به ساخت شبکه ماهواره‌ای استارلینک اختصاص دارد. به گفته «جاناتان مکداول»(Jonathan McDowell) اخترفیزیک‌دان و ردیاب ماهواره، اسپیس‌ایکس تا به امروز ۶۰۷۷ ماهواره استارلینک را پرتاب کرده است که ۵۶۱۰ مورد از آنها در حال حاضر عملیاتی هستند.

توسعه این آمار خیره‌کننده در آینده ادامه خواهد یافت. شرکت اسپیس‌ایکس، مجوز استقرار ۱۲ هزار ماهواره استارلینک را در مدار پایین زمین دارد و علاوه بر آن، برای ۳۰ هزار فروند دیگر درخواست مجوز کرده است.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 3 اردیبهشت 1403 کارمزد بیت‌کوین صعودی یا نزولی است؟
جایگزین باتری‌های لیتیوم یونی؛ باتری که در چند ثانیه شارژ می‌شود
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول اردیبهشت 1403 هاوینگ بیت‌کوین فرا رسید
به دلیل نگرانی از ایمنی داده‌ها؛ هلند استفاده از فیس‌بوک را ممنوع می‌کند
وبگردی