کد خبر: ۴۰۶۶۱
|
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۱:۳۰
از فاصله کمتر از ۱۰ متری؛

ماهواره جاسوسی روسی از بیخ گوش ماهواره ناسا گذشت

تحلیل ها نشان می دهد یک ماهواره فعال ناسا و یک زباله فضایی روسیه از فاصله کمتر از ۱۰ متری یکدیگر گذر کرده اند. برخورد آنها به ایجاد زباله های فضایی ریزی منجر می شد.

به گزارش نبض فناوری، اسپیس اعلام کرد، در روز ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی ماهواره جاسوسی از کار افتاده روسیCosmos۲۲۲۱ و ابزار TIMED ناسا که از سال ۲۰۰۱ میلادی در حال بررسی زمین است، از فاصله بسیار نزدیک و حدود ۲۰ متری یکدیگر در مدار زمین گذشتند.

البته این تخمین اولیه بود اما تحلیل های بعدی نشان داد فاصله دو ابزار فضایی هنگام گذر از کنار یکدیگر بسیار نزدیک تر بوده است. پم ملروی معاون ناسا در این باره گفت: ما اخیرا و پس از تحلیل ها متوجه شدیم این دو ابزار از فاصله کمتر از ۱۰ متری یکدیگر گذر کرده اند. این برای ما بسیار شوکه کننده بود و ما را ترساند.

وی در ادامه افزود: اگر دو ماهواره با یکدیگر برخورد می کردند، انبوهی از زباله های فضایی در مدار زمین پراکنده می کنند و قطعات کوچک زباله با سرعت چند هزار مایل بر ساعت حرکت می کردند و ممکن بود با یک فضاپیمای دیگر برخورد و آن را سوراخ کنند. به این ترتیب جان انسان ها به خطر می افتاد.

البته چنین رویدادی فقط یک نظریه نیست. مثلا در آگوست ۲۰۲۱ میلادی ماهواره نظامی چین با یک قطعه زباله فضایی برخورد کرد که به نظر می رسد بخشی از موشک Zenit۲ باشد که روسیه در سال ۱۹۹۶ میلادی به فضا ارسال کرده بود.

هرچند برخورد ابزارهای فضایی با یکدیگر یک پدیده نادر است اما گذر آنها از فاصله بسیار نزدیک بسیار اتفاق افتاده و دلیل این امر نیز شلوغ شدن مدار زمین است. در حال حاضر حدود ۱۱۵۰۰ ماهواره دور سیاره خاکی مدار می زنند که ۹ هزار مورد آنها فعال هستند. نیمی از این ماهواره های فعال نیز به پروژه استارلینک شرکت اسپیس ایکس تعلق دارند که هر روز درحال گسترش است.

از سوی دیگر سازمان فضایی اروپا تخمین می زند حدود ۳۶۵۰۰ قطعه زباله فضایی با عرض حداقل ۱۰ سانتیمتری و بیش از ۱۳۰ میلیون قطعه با قطر کمتر از یک میلیمتر در مدار زمین وجود دارند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی