کد خبر: ۴۰۶۷۳
|
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

نانوکاتالیست‌ها تولید صنعتی آمونیاک را ساده‌تر کرده‌اند

در حال حاضر چندین کاتالیست نانویی برای تولید صنعتی آمونیاک ارائه شده است که با کاهش دما و فشار مورد نیاز، هزینه تولید را کاهش داده‌اند.

به گزارش «نبض فناوری»، نانوکاتالیست‌ها‌، با اندازه کوچک و نسبت سطح به حجم بالا، فعالیت کاتالیزوری در فرآیندهای صنعتی مانند تولید آمونیاک را به طور قابل توجهی تقویت می‌کنند. با ادغام نانوکاتالیست‌ها در فرآیندهای تولید صنعتی، بهره‌وری سنتز آمونیاک افزایش یافته و پایداری افزایش می‌یابد و در نهایت کار در درجه حرارت و فشار پایین‌تر امکان‌پذیر می‌شود. کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های عملیاتی یکی از مزیت‌های استفاده از کاتالیست‌های نانویی است.

تقاضای جهانی برای آمونیاک همچنان رو به افزایش بوده که دلیل این امر نقش مهم آن در صنایعی مختلف مانند کشاورزی، داروسازی و مواد شیمیایی است. از آنجا که جهان همچنان به سرمایه‌گذاری در فناوری‌های پایدار و سازگار با محیط زیست ادامه می‌دهد، توجه به سوی کاتالیست‌ها است که عنوان بازیگر اصلی در تقویت فرآیندهای تولید آمونیاک نقش دارند.

نانوکاتالیست‌ها می‌توانند با پرداختن به جنبه‌های کاهش مصرف انرژی و رفع چالش فرآیند قدیمی هابر، تولید صنعتی آمونیاک را متحول کنند و یک مسیر امیدوارکننده به سمت سنتز آمونیاک پایدار ارائه دهند.

نانوکاتالیست‌ها نقش مهمی در بهینه‌سازی تولید آمونیاک دارند. به طور سنتی با تکیه بر کاتالیست‌های مخصوص روش هابر-بوش آمونیاک تولید می‌شود. این کاتالیست‌ها معمولا پایه آهنی داشته و نیازمند دما و فشار بالا هستند. در حالی که افزودن  نانوکاتالیست می‌تواند موجب بهبود شرایط و پایداری فرآیند شود.

نانوکاتالیست‌ها مزایای بسیاری در سنتز آمونیاک دارند. این کاتالیزورها باعث افزایش واکنش‌پذیری و انتخاب‌گری می‌شوند و کارایی را افزایش داده و مصرف انرژی را کم می‌کنند. علاوه بر این، سنتز سازگار با محیط زیست برخی از نانوکاتالیست‌ها با تقاضای روزافزون برای شیوه‌های پایدار، باعث می‌شود که نانوکاتالیست‌ها گزینه‌ای جذاب برای تولید صنعتی آمونیاک باشند.

استفاده از کاتالیزورهای نانوساختار، مانند نانوذرات یا نانوکامپوزیت‌ها، محیط‌های کنترل شده، افزایش عملکرد و ثبات را در دوره‌های طولانی تضمین می‌کنند. نانوکاتالیست‌ها غالباً اجازه بازسازی به مهندسان می‌دهند در نتیجه طول عمر آن‌ها بالا بوده و به تولید آمونیاک پایدار و مقرون به صرفه کمک می‌کنند.

دسته‌بندی‌های مختلف نانوکاتالیست‌ها مانند نانوذرات فلزی، نانوکاتالیست‌های مبتنی بر گرافن، نانوکاتالیست‌های اکسید فلزی، نانولوله‌های کربنی، نانوکاتالیست‌های دو فلزی، نانوکاتالیست‌های دوتایی و چارچوب‌های آلی فلزی (MOFS) ازجمله کاتالیست‌های نانویی هستند که پتانسیل بالایی برای استفاده در صنعت دارند. در صنعت تولید آمونیاک، نانوذرات فلزی، از جمله روتنیم و آهن، فعالیت کاتالیزوری برجسته‌ای از خود نشان می‌دهند. این نانوکاتالیست‌ها کنترل دقیق‌تری بر سینتیک واکنش دارند و منجر به افزایش نرخ تبدیل محصول و کاهش تشکیل محصولات جانبی می‌شوند.

ارسال نظرات
دهقانی در نشست پاسخگویی برخط مرکز ارتباطات مردمی تاکید کرد؛ تحقق گفتمان علمی و فناوری رییس‌جمهور شهید در دستور کار معاونت علمی
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در اول خرداد 1403 بیت‌کوین صعود کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 31 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین افزایش قیمت غیرمنتظره را تجربه کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
وبگردی