کد خبر: ۴۰۷۱۷
|
۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۶:۳۰

اپل هوش مصنوعی OpenELM را معرفی کرد؛ متن‌باز برای اجرا روی دستگاه‌ها

محققان اپل OpenELM را منتشر کردند که شامل مجموعه‌ای از چهار مدل زبانی بسیار کوچک با تمرکز روی وظایف مربوط به متن می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، اپل برخلاف رقبای خود، در مورد برنامه‌هایش برای هوش مصنوعی چندان تبلیغ نکرده است. حالا غول کوپرتینویی با انتشار مدل‌های هوش مصنوعی جدید خود، تا حدی نشان داده است که گوشی‌های آیفون در آینده چگونه از فناوری AI بهره خواهند برد.

محققان اپل OpenELM را منتشر کردند که شامل مجموعه‌ای از چهار مدل زبانی بسیار کوچک در Hugging Face می‌شود. اپل در صفحه مدل خود توضیح می‌دهد که OpenELM (مخفف مدل‌های زبانی کارآمد منبع باز)، در وظایف مربوط به متن مانند نوشتن ایمیل بسیار کارآمد عمل می‌کند. این مدل‌ها منبع باز هستند، به این معنا که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

مدل هوش مصنوعی جدید سازنده آیفون

اپل هوش مصنوعی OpenELM را معرفی کرد؛ متن‌باز برای اجرا روی دستگاه‌ها

OpenELM در چهار اندازه مختلف ارائه شده است: 270 میلیون پارامتر، 450 میلیون پارامتر، 1.1 میلیارد پارامتر و 3 میلیارد پارامتر. در مدل‌های هوش مصنوعی، پارامترها به تعداد متغیرهایی اشاره دارد که یک مدل در تصمیم‌گیری از مجموعه داده‌های آموزشی خود، می‌تواند آن‌ها را درک کند.

برای مقایسه، مدل Phi-3 مایکروسافت از 3.8 میلیارد پارامتر و مدل Gemma گوگل نسخه‌ای 2 میلیارد پارامتری را ارائه می‌کند. اجرا و راه‌اندازی مدل‌های کوچک‌تر برای شرکت‌ها ارزان‌تر است و همچنین برای کار روی دستگاه‌هایی مانند گوشی و لپ تاپ بهینه شده‌اند.

«تیم کوک»، مدیر عامل اپل، پیش از این گفته بود که غول سازنده آیفون در این فضا «زمان و تلاش زیادی» خواهد کرد تا ویژگی‌های هوش مصنوعی را به دستگاه‌های خود بیاورد. با این حال، اپل هنوز جزئیات مربوط به نحوه استفاده از هوش مصنوعی در گوشی‌های آیفون را به اشتراک نگذاشته است. کوپرتینویی‌ها همچنین تاکنون مدل‌های هوش مصنوعی دیگری را منتشر کرده‌اند، اما هنوز هیچ مدل هوش مصنوعی پایه‌ای توسط اپل برای استفاده تجاری منتشر نشده است.

در حال حاضر، طبق گزارش‌هایی که توسط «مارک گرمن»، خبرنگار بلومبرگ منتشر شده بود، اپل ظاهراً قصد دارد با iOS 18 قابلیت‌های هوش مصنوعی را به کاربران آیفون ارائه کند. اوایل این هفته در گزارشی گفته شده بود که هوش مصنوعی iOS 18 از نظر سرعت و حریم خصوصی نسبت به رقبا برتری دارد.

منبع/ دیجیاتو

ارسال نظرات
وبگردی