کد خبر: ۴۰۹۶۴
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۹:۳۰
برای نخستین بار؛

سیستم ناوبری غیرقابل هک پرواز کرد

یک سیستم ناوبری کوانتومی ضدپارازیت ساخت انگلیس برای نخستین بار در یک هواپیما فعال شد و پرواز کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، تلگراف اعلام کرد، این در حالی است که تهدیدهایی از جانب ماهواره های تولید کننده پارازیت برای از کار انداختن سیستم های جی پی اس معمول که روی هواپیماهای تجاری و نظامی عمل می کند، هر روز بیشتر می شود.

روش های فعلی ناوبری به ماهواره ها اتکا دارند و ممکن است هک شوند یا اختلالی فنی در آنها به وجود آید اما کوانتوم یک سیستم خودکفا است که می تواند بدون نیاز به هیچ گونه زیرساخت خارجی ناوبری را انجام دهد.

در همین راستا برای نخستین بار سیستم ناوبری کوانتومی ضد پارازیت به نمایش گذاشته شد و امیدها برای حفاظت از هواپیماهای انگلیسی در مقابل فناوری های ایجاد پارازیت در سیستم های جی پی اس تا ۲۰۳۰ میلادی را افزایش داد.

ناوبری کوانتومی برخلاف جی پی اس می تواند سرعت و مدت زمان و در نتیجه موقعیت را با هماهنگ سازی ویژگی های اتم های بسیار سرد تعیین کند. محققان از مدت ها قبل سعی داشتند این نظریه را به فناوری های قابل اجرا تبدیل کنند اما این سیستم ها ظریف هستند و قبلا هیچ گاه خارج از آزمایشگاه ساخته نشده بودند.

با توجه به درگیری های میان روسیه و اوکراین، سیاستمداران و مقامات انگلیس متوجه ریسک های پیش روی سیستم های جی پی اس شده اند. اخیرا نیز سیستم ناوبری جت RAF وزیر دفاع انگلیس(گرنت شاپس) توسط یک کشورخارجی دستکاری شده بود.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی