کد خبر: ۴۰۹۷۶
|
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۷:۱۵
به مناسبت روز جهانی ارتباطات؛

شش پروژه مهم ارتباطی کشور با حضور رییس جمهوری افتتاح شد

رییس جمهوری در حاشیه جلسه نظارت ستاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شش طرح مهم ارتباطی در سراسر کشور را شامل طرح توسعه ارتباطات روستایی، پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، نسل پنجم تلفن همراه، توسعه ظرفیت شبکه انتقال، شبکه IP ملی و افزایش حضور نقاط شرکت ارتباطات زیرساخت افتتاح کرد و در حضور وی 11 قرارداد خرید تجهیزات شبکه از شرکت های دانش بنیان داخلی امضا شد.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد، صبح امروز (سه شنبه) جلسه ستاد نظارتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری و با حضور عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان و مدیران این وزارتخانه در عمارت کلاه فرنگی تشکیل شد.
رییس جمهوری در حاشیه برگزاری این جلسه، شش پروژه مهم ارتباطی کشور را به مناسبت روز جهانی ارتباطات افتتاح کرد که در بخش های طرح توسعه ارتباطات روستایی، پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، سایت های جدید نسل پنجم تلفن همراه، توسعه ظرفیت شبکه انتقال و شبکه IP ملی و همچنین افزایش نقاط حضور شرکت ارتباطات زیرساخت بود.
در جلسه امروز با حضور آیت الله رییسی، پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای 20 شهر در 14 استان لرستان، همدان، قزوین، مازندران، سیستان و بلوچستان، فارس، تهران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان شرقی، گیلان، اصفهان، سمنان و هرمزگان که در سه ماه گذشته ایجاد پوشش در آنها به پایان رسیده بود، افتتاح شد و عملیات اجرایی این پروژه در 50 شهر دیگر رسما آغاز شد.
همچنین در راستای توسعه عدالت ارتباطی، تعداد روستاهایی که در دولت سیزدهم به شبکه ارتباطی پایدار و باکیفیت متصل شدند از عدد 7500 روستا عبور کرد. با اتصال این روستاها به شبکه ارتباطی کشور، درصد روستاهای بالای بیست خانوار متصل به شبکه پایدار و باکیفیت ارتباطی از 79 درصد در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم به 96 درصد رسید که 98.8 درصد جمعیت روستایی کشور را تشکیل می دهد.
همچنین، 1800 امین سایت نسل پنجم تلفن همراه (G5) نیز افتتاح و رسما به بهره برداری رسید که از این تعداد ۱۲۰۰ سایت نسل پنجم در یک سال گذشته راه اندازی شده است.
علاوه بر آن در فاز دوم پروژه توسعه و ارتقای پایداری شبکه انتقال با استفاده از توانمندی داخلی ظرفیت شبکه با رشدی حدود 90 درصدی به 60 ترابیت برثانیه توسط آیت الله رییسی به بهره برداری رسید که لااقل 20 ترابیت از این افزایش ظرفیت در شبکه انتقال با استفاده از تجهیزات بومی و داخلی توسعه داده شده است.
این پروژه در 20 استان کردستان، کرمانشاه، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، هرمزگان، لرستان، ایلام، خوزستان، کهگیلویه وبویراحمد، فارس، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار گرفت.
ضمن اینکه در پروژه دیگر ظرفیت شبکه IP ملی با رشد 95 درصدی به 54.6 ترابیت رسید که در 119 نقطه حضور شبکه IP ملی و 6 نقطه جدید توسعه داده شده است.
پروژه ششم نیز افزایش نقاط حضور شرکت ارتباطات زیرساخت در شهرهای طبس، فردوس، هندورابی، گرگان تپه، آباده، اسدآباد و جزیره خارک بود که باعث شد این نقاط از ۱۱۹ به ۱۲۶ نقطه افزایش پیدا کند. ضمنا در راستای افزایش پایداری و تاب آوری شبکه در ۸ استان که فاقد مرکز پشتیبان بودند نیز مراکز پشتیبان ایجاد شد.  
همچنین با حضور رییس جمهوری، 11 قرارداد خرید تجهیزات شبکه از شرکت های دانش بنیان داخلی توسط اپراتورهای ارتباطی به ارزش بیش از 2 هزار میلیارد تومان منعقد شد.
این قراردادها در راستای نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردم» و با هدف حمایت از تولید تجهیزات مخابراتی و ارتباطی با فناوری پیشرفته و بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات میان اپراتورهای مخابراتی با تولیدکنندگان تجهیزات ارتباطی به امضا رسید.
همچنین آیت الله رییسی در حاشیه برگزاری جلسه نظارتی ستاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایشگاهی که از تولید محصولات داخلی برگزار شده بود، بازدید کرد.
بنابر این گزارش، پنجشنبه هفته گذشته نیز با حضور رییس جمهوری و وزیر ارتباطات، پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارهای استان قم در همه شهرهای این استان رسما افتتاح شد و بیش از 435 هزار خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفتند تا میزان پوشش در این پروژه از 7.5 میلیون خانوار در سراسر کشور عبور کند. با افتتاح صورت گرفته، شهر قم نخستین کلانشهر کشور به شمار می رود که پروژه FTTx در آن بطور کامل به اتمام رسیده است.
همچنین در سال گذشته نیز با حضور رییس جمهوری پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارهای استان گلستان در همه شهرهای این استان به عنوان نخستین استان کشور افتتاح شده بود.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی