کد خبر: ۴۰۹۹۴
|
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰
وزیر ارتباطات با اشاره افتتاح پروژه های ارتباطی:

کیفیت و سرعت اینترنت افزایش پیدا می کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که همه طرح هایی که امروز با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد برای توسعه زیر ساخت های ارتباطی در کشور بود که حاصل آن افزایش کیفیت و سرعت شبکه و اینترنت می شود.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (سه شنبه، 25 اردیبهشت) و در روز جهانی ارتباطات با حضور در گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به جلسه نظارت ستادی صبح سه شنبه، رئیس جمهوری در وزارت ارتباطات گفت: ما در آستانه روز جهانی ارتباطات توفیق میزبانی رییس جمهوری را داشتیم و همه طرح هایی که با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد برای توسعه زیر ساخت های ارتباطی در کشور بود که حاصل آن افزایش کیفیت و سرعت شبکه و اینترنت می شود.

وی افزود: اولین پروژه ای که افتتاح شد، اتصال 7 هزار و پانصدمین روستای بالای 20 خانوار به شبکه ارتباطی از ابتدای دولت سیزدهم بود. ما از ابتدای دولت این کار را آغاز کردیم و الان بیش 96 درصد روستاها به لحاظ تعداد به شبکه ارتباطی پایدار و باکیفیت متصل هستند و به لحاظ جمعیتی هم قریب به 99 درصد روستاها تحت پوشش قرار گرفته اند.

زارع پور ادامه داد: روستاهای متصل شده و باقی مانده عمدتا از جمله روستاهای صعب العبور و دور افتاده هستند و گاها برای اتصال یک روستا باید چند سایت راه اندازی شود و یا جاده و برق کشی انجام شود یا حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر فیبرنوری کشیده شود. 

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای همین تعداد روستاهای متصل شده نیز قریب به 4 هزار 500 کیلومتر جاده، 4 هزار کیلومتر شبکه برق و 4 هزار 200 کیلومتر فیبرنوری احداث شده است، تصریح کرد: ثمره ایجاد چنین زیرساختی در دور اول و دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و در دورافتاده ترین نقاط روستایی مشخص شد که 99 درصد پوشش داشتیم و 99 درصد استعلامات رای دهندگان به شکل برخط انجام شد.

وی تاکید کرد: زیرساختی که توسعه پیدا می کند بستری است برای هر نوع کار فناورانه مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات که نمونه دیگر آن بحث نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی است و هم اکنون 95 درصد نسخه ها الکترونیک نوشته می شود صد درصد الکترونیکی پیچیده می شود.

زارع پور در ادامه با اشاره به پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها گفت: ما پس از افتتاح این پروژه در استان قم که کل شهرهای این استان تحت پوشش قرار گرفت، امروز نیز این پروژه در 20 شهر دیگر کشور غیر از استان قم افتتاح و همزمان عملیات اجرایی در 50 شهر دیگر آغاز شد. 

وی افزود: در حال حاضر 7 و نیم میلیون خانوار تحت پوشش شبکه فیبرنوری منازل و کسب و کارها قرار گرفته اند و برنامه ما این است که تا پایان سال میزان پوشش را به 14 میلیون خانوار برسانیم که یعنی دو سوم کشور تحت پوشش قرار می گیرد و سال بعد نیز کل شهرهای کشور تحت پوشش قرار می گیرند.

وزیر ارتباطات با اشاره به ضروت اتصال به فیبرنوری منازل و کسب و کارها نیز گفت: الان قریب به نیم میلیون نفر در مجموع از فیبرنوری و VDSL استفاده می کنند و برنامه ما این است که امسال این عدد را به ۲ میلیون برسانیم. البته دلیل این فاصله بین پوشش و اتصال این است که ما باید اول پوشش را ایجاد و زیرساخت را فراهم می کردیم و بعد فراخوان می دادیم. الان که به نقطه قابل قبولی از لحاظ پوشش رسیده ایم برنامه ای برای افزایش میزان اتصال به ۲ میلیون خانوار را تا پایان سال در دستور کار قرار داده ایم.

زارع پور با اشاره به دستور امروز رییس جمهوری برای افزایش میزان اتصال در پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها گفت: حالا با دستور امروز رییس جمهوری باید به کمک همکارانم برنامه ریزی کنیم که میزان اتصال را تا پایان سال به بیش از ۲ میلیون خانوار برسانیم.

وی با بیان اینکه همزمان با توسعه لایه دسترسی با پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، شبکه انتقال و شبکه IP کشور نیز توسعه داده شد، افزود: تا الان با افتتاحی که امروز انجام شد، تقریبا ظرفیت شبکه انتقال و شبکه IP کشور حدود دو برابر افزایش پیدا کرده است که در شبکه انتقال برای نخستین بار از تجهیزات انتقال نوری کاملا ایرانی استفاده شد که می توان گفت ۲۰ ترابایت از ظرفیت ایجاد شده که تقریبا یک سوم ظرفیت شبکه انتقال می شود هم اکنون با تجهیزات با کیفیت داخلی توسعه داده شد تا حالا ایران به جمع تعداد محدود کشورهایی که چنین تجهیزاتی می سازند اضافه شده باشد.

ارسال نظرات
وبگردی