کد خبر: ۴۱۰۰۳
|
۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۱:۳۰
به جبران تحریم های آمریکا؛

دستاورد جدید محققان چینی در تولید انبوه تراشه‌های نوری

پژوهشگران چینی روش جدیدی را برای تولید تراشه‌های نوری یافته‌اند که ممکن است به کاهش اثرات تحریم‌های آمریکا در حوزه تراشه‌های پیشرفته کمک کند.

به گزارش نبض فناوری؛ پژوهشگران چینی روش جدیدی را برای تولید تراشه‌های نوری یافته‌اند که ممکن است به کاهش اثرات تحریم‌های آمریکا در حوزه تراشه‌های پیشرفته کمک کند. وبگاه SCMP، اخیراً طی گزارشی مدعی شد که این تکنولوژی جدید می‌تواند در تولید انبوه تراشه‌های نوری به صورت مقرون به صرفه استفاده شود و احتمالاً محدودیت‌های اعمال شده توسط کاخ سفید برای ممانعت از انتقال فناوری آمریکا به چین را با شکست مواجه کند.

کارشناسان چینی در جریان تحقیقات گسترده خود به این پیشرفت فناورانه دست یافته‌اند. دستاورد اخیر ایشان استفاده از مدارهای مجتمع فوتونیک (PIC) می‌شود. این مدارها که با استفاده از ذرات نور، داده‌ها را پردازش کرده و انتقال می‌دهند؛ فرایندی که سرعت را افزایش و مصرف انرژی را به شکل محسوسی کاهش می‌دهد. این تراشه‌ها جزئی حیاتی از محاسبات فوتونیک و ارتباطات فیبر نوری محسوب می‌شوند. مدارهای فوتونیک را می‌توان با استفاده از موادی مانند لیتیوم نیوبات که قابلیت بالایی در تبدیل داده‌های الکترونیکی به اطلاعات فوتونیک دارند، ساخت.

این در حالی است که برخی محققان نیز چندان به این دستاورد جدید خوشبین نیستند و آن را غیر بهینه ارزیابی می‌کنند. او شین از مؤسسه میکروسیستم و فناوری اطلاعات شانگهای و توبیاس کیپنبرگ از مؤسسه فناوری فدرال لوزان سوئیس اخیراً با انتشار مقاله‌ای در ژورنال علمی «Nature» مدعی شدند که استفاده صنعتی از این فناوری به علت هزینه بالای هر ویفر و محدودیت‌های اندازه آن، چندان میسر نیست.

از همین روی، تیم تحقیقاتی او شین تصمیم به استفاده از ماده جایگزینی موسوم به لیتیوم تانتالات (LiTaO3) گرفتند که خواص برتری نسبت به نیوبات لیتیوم دارد و با روش‌های تولید ارزان سازگار است.

با توسعه روزافزون فناوری، تراشه‌های نوری نقشی کلیدی در توسعه ابررایانه‌ها و مراکز داده یافته‌اند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 30 اردیبهشت 1403 بیت‌کوین بعد از ۳ هفته رکوردی دیگر ثبت کرد
با کنترل از راه دور؛ سگ رباتیک نیروی نظامی چین شد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 اردیبهشت 1403 صعود رمزارزهای پیشروی جهان
به دلیل عدم پیروی از مقررات؛ ترکیه گوگل را جریمه کرد
وبگردی