کد خبر: ۴۱۱۶۷
|
۰۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۱:۱۴

محصولات فناورانه در حوزه لیزر و پلاسما طراحی و ساخته شد

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: در حال حاضر با استفاده از تجهیزات دانش‌بنیان و فناور، زمینه را برای توسعه محصولات دانش‌بنیان و توسعه پژوهش‌های حوزه لیزر و پلاسما، اپتیک و سایر فناوری‌های مرتبط فراهم کرده است. 

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» هاجر زارعی، مدیر عامل شرکت ایده بنیان راد ضمن اشاره به فعالیت این مجموعه در حوزه لیزر، پلاسما و امواج الکترومغناطیس بیان کرد: شرکت ایده بنیان راد با هدف بومی‌سازی دانش و فناوری‌های به روز در حوزه معدن و انرژی، فعالیت می‌کند و در حال حاضر با استفاده از تجهیزات دانش‌بنیان و فناور، زمینه را برای توسعه محصولات دانش‌بنیان و توسعه پژوهش‌های حوزه لیزر و پلاسما، اپتیک و سایر فناوری‌های مرتبط فراهم کرده است. 

این فعال فناور به معرفی روش آنالیز لیزری عناصر به عنوان یکی از توانمندی‌های این شرکت فناور پرداخت و افزود: این روش شکلی از طیف‌سنجی نشر اتمی است که از لیزر‌های پرتوان برای تبخیر مواد و تولید پلاسما استفاده می‌کند، سپس پلاسمای ایجاد شده توسط لیزر برانگیخته می‌شود و اتم‌ها نوری در طول موج‌های خاصی ساطع می‌کنند که می‌توان از آن برای شناسایی عناصر موجود در نمونه استفاده کرد. با استفاده از این فناوری که مبتنی بر بررسی مستقیم نمونه است، بدون نیاز به آماده‌سازی یا با کمترین آماده‌سازی بر پایه تحلیل خطوط طیفی تابش‌شده از پلاسمای القایی توسط لیزر می‌توان به اطلاعاتی دقیق و کاربردی دست یافت.

مدیرعامل شرکت ایده بنیان راد، کاربرد‌های دستگاه آنالایزر لیزری عناصر را بسیار دانست و گفت: با توجه به خصوصیات منحصربه‌فرد لیزر، کاربرد این وسیله به ویژه در دهه‌ی اخیر در حوزه‌های مختلف به خصوص در صنعت نفت پیشرفت فراوانی داشته‌است چرا که می‌توان به سرعت و دقت بالایی در اندازه‌گیری و بررسی دست یافت. همچنین برای این روش طیف وسیعی از کاربرد‌ها از اکتشافات فضایی تا میراث فرهنگی و کنترل کیفیت مواد غذایی پیشنهاد شده است.

زارعی ادامه داد: ارزیابی مواد، توانایی تشخیص عناصر سبک نظیر لیتیوم، آلومینیوم، منیزیم و کربن، قدرت شناسایی همه عناصر حتی طلا با دقت ppm علیرغم وجود تداخل در پیک‌های طلا و آهن با یکدیگر، سرعت و دقت بالا در اندازه‌گیری و بررسی مواد از راه دور در ایستگاه‌های هسته‌ای، زمین‌شناسی، اکتشافات فضایی و باستان‌شناسی، ارزیابی فراوانی نسبی هر عنصر موجود در نمونه توسط روش‌های گوناگون تحلیلی و تحلیل سریع و کامل در مقیاس اتمی تنها بخشی از قابلیت‌های روش آنالیز لیزری عناصر است.

ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی