کد خبر: ۴۱۱۷۵
|
۰۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۳۰

طبق اعلام ناسا منطقه فعال خورشیدی معروف پس از چرخش مجدداً بازگشت

ناسا اعلام کرد منطقه فعال خورشیدی که باعث ایجاد شفق‌های قطبی قابل مشاهده شده بود پس از چرخش گرد سمت دور خورشید اکنون مجدداً بازگشته است.

به گزارش «نبض فناوری»،منطقه فعال و معروف خورشیدی پس از چرخش به سمت دور خورشید اکنون مجدداً بازگشته است. این منطقه باعث ایجاد شفق‌های قطبی قابل مشاهده در اوایل ماه جاری در اطراف زمین بوده است. همچنین این منطقه پس از ظاهر شدن دوباره در سمت زمین باعث پرتاب یک شراره خورشیدی بزرگ شد.

در ویدیویی که در این باره در توسط ناسا منتشر شده است ناحیه فعال در حال ظهور دیده می‌شود. تصاویر مربوطه نیز توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا در مدار زمین و در نور فرابنفش ثبت شده است. به گفته کارشناسان شراره ایجاد شده توسط این منطقه فعال از خورشید در محدوده پر انرژی‌ترین نوع اشعه ایکس قرار داشته است.

در ویدیویی که توسط ناسا در این مورد منتشر شده یک تایم لپس از چرخش کل خورشید در طول ۲۴ ساعت را نشان می‌دهد. در این تصاویر در سمت چپ و در منطقه پایین شعله‌ور شدن قدرتمند این شراره قابل مشاهده خواهد بود. به گفته ستاره شناسان ذرات پر انرژی ناشی از این شراره و جرم تاجی آن می‌تواند به طور مستقیم روی زمین تاثیر بگذارد. همچنین این ذرات پر انرژی دیگر امکان ایجاد شفق‌های قطبی چشمگیر را نخواهد داشت. دانشمندان قصد دارند این منطقه غیرمعمول و فعال را طی دو هفته آینده در حالی که همچنان رو به زمین قرار دارد به دقت زیر نظر بگیرند تا ببینند چه اتفاقاتی در آینده رخ می‌دهد.

منبع/تکنا

برچسب ها: ناسا
ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی