کد خبر: ۴۱۲۲۳
|
۱۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۳۰

از «قمرها» چه می‌دانیم؟

اجرام سماوی که به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند و به دور سیارات می‌چرخند، «قمر» نامیده می‌شوند. شناخته‌شده‌ترین قمر، «ماه» است که گرد زمین می‌چرخد.

به گزارش «نبض فناوری» از وبگاه ناسا، قمرها شکل‌ها، اندازه‌ها و انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها دارای جَو و حتی اقیانوس‌های پنهان در زیر سطوح خود هستند.

در حال حاضر ۲۹۳ قمر به دور سیارات منظومه شمسی می‌چرخند: یک ماه به دور زمین، دو قمر به دور مریخ، ۹۵ قمر به دور مشتری، ۱۴۶ قمر به دور زحل، ۲۸ قمر به دور اورانوس، ۱۶ قمر به دور نپتون و پنج قمر به دور سیاره کوتوله پلوتو می‌چرخند.

ستاره‌شناسان همچنین بیش از ۴۷۰ ماهواره یا قمر را ثبت کرده‌اند که به دور اجرام کوچک‌تر مانند سیارک‌ها، سیارات کوتوله یا اجرام کمربند کویپر (KBOs) در خارج از مدار نپتون می‌چرخند. این قمرها را ماهواره‌های کوچک‌ می‌نامند.

بیشتر قمرها احتمالاً از گاز و غباری تشکیل شده‌اند که در اطراف سیارات اوایل تشکیل منظومه شمسی در گردش بودند؛ هرچند برخی از آن‌ها اجرامی هستند که در مکان‌های دیگر شکل گرفته‌اند و به مدارهای اطراف اجرام بزرگ‌تر سقوط کرده‌اند.

احتمالاً هزاران قمر در منظومه شمسی ما منتظرند تا کشف شوند.

/ایرنا

 

برچسب ها: ناسا ماه
ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی